Zawód aktora wiąże się z wieloma poświęceniami oraz wyrzeczeniami. Niektórzy przez lata przygotowują się do roli, aby zagrać jak najlepiej i pokazać się z dobrej strony. Sława i duże pieniądze to tylko niektóre z nagród, które czekają na najlepszych – największe marzenie każdego aktora oraz producenta filmowego jest jednak inne i sprowadza się do prawie 4-kilogramowej statuetki. Od ponad 80 lat Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej przyznaje nagrody uznawane za największe wyróżnienie w świecie filmu – mowa oczywiście o Oscarach. Odbywająca się każdego roku uroczysta gala, na której wręczane są statuetki, cieszy się ogromną popularnością i skupia uwagę ludzi z całego świata. Decyzje Akademii często wzbudzają wiele kontrowersji, które nie są jednak w stanie źle rzutować na całość wydarzenia.
Historia Oscarów.
Nagroda ufundowana została w 1927 roku, czyli w tym samym roku co sławna Akademia Filmowa. Misją Akademii było skupianie amerykańskich filmowców, którzy licznie osiadali w Hollywood, czyli jednej z najpopularniejszych dzielnic Los Angeles. Pierwsze Oscary wręczono w 1929 roku przy obecności niespełna 250 osób. Ceremonia odbyła się w Hollywood Roosevelt Hotel, ale nie cieszyła się zbyt dużą popularnością. Wręczenie nagród trwało 15 minut i nie przybyło na nie zbyt wielu dziennikarzy, co świadczy o małym zainteresowaniu mediów.
Na przestrzeni lat doszło do popularyzacji Oscarów, które szybko zostały uznane za najbardziej prestiżową nagrodę filmową. Wyniki i nazwiska laureatów były początkowo przesyłane do redakcji gazet z jednodniowym wyprzedzeniem, ale po incydencie z 1940 roku, kiedy to Los Angeles Times przedstawił na łamach gazety informacje o zwycięzcach przed samą galą, zaprzestano przedwczesne przekazywanie danych i zaczęto przechowywać je w zapieczętowanych kopertach. W tym okresie zdecydowano się również na przeniesienie ceremonii do teatrów, co miało nadać jej jeszcze bardziej uroczystego charakteru. W 1944 roku po raz pierwszy odbyła się międzynarodowa transmisja z rozdania Oscarów. Od tego momentu nagroda Akademii Filmowej cieszy się dużą popularnością na całym świecie. W 2002 roku ceremonia została przeniesiona do nowego Teatru Dolby.
Co kryje w sobie Oscar?
Statuetka Oscara jest bezsprzecznie jedną z najbardziej rozpoznawalnych. Przedstawia ona postać rycerza opierającego się na mieczu. Postać rycerza stoi na rolce filmowej składającej się z pięciu szprych, które symbolizują zawody wykonywane w Hollywood.
Statuetka waży 8,5 funta, czyli około 4 kilogramów. Jej wysokość to 35 centymetrów. Oscar wykonany jest z britannium, czyli stopu cyny, miedzi oraz antymonu. Całość pokryta jest 24-karatowym złotem, co nadaje statuetce błysku oraz unikalnego wyglądu. Nagroda została zaprojektowana przez Cedrica Gibbonsa w 1928 roku i jest wręczana do tej pory w niezmienionej formie.