Czy ebooki zastąpią tradycyjne książki?

Od kilku lat możemy zauważyć wzrastającą popularność ebooków, czyli książek w wydaniach cyfrowych odtwarzanych na tabletach, komputerach oraz specjalnych czytnikach. W internecie znajdziemy wiele różnorodnych opinii na temat literatury w formie elektronicznej jak i samych czytników. Ebooki budzą skrajne emocje i przyczyniają się do wielu sporów pomiędzy ich zwolennikami a osobami stojącymi po stronie tradycyjnej stronie czytania. Zwolennicy ebooków zwracają uwagę na ich poręczność oraz niewielkie rozmiary czytników, dzięki czemu świetnie sprawdzają się one m.in. w podróży. Osoby stojące po drugiej stronie barykady twierdzą, że tradycyjne książki mają duszę i nie powinno zamieniać się tej formy czytania. Kto ma rację? Ciężko jest jednoznacznie stwierdzić, ale w tym artykule postaramy się przedstawić największe zalety ebooków.

Ile książek pomieści czytnik?

Większość osób czytających ebooki zaopatruje się w specjalne czytniki, które pozwalają na szybkie oraz wygodne wyświetlanie książek na małych ekranach. Standardowy rozmiar ekranu wynosi 6 cali, ale nic nie stoi na przeszkodzie zakupu modelu większego bądź mniejszego – obecnie producenci oferują bardzo szeroką gamę czytników, które dostosowane są do potrzeb praktycznie każdego i cechują się różnorodną specyfikacją.

W ofercie największych sklepów znajdziemy czytniki o rozmiarach wynoszących nawet 10 cali, ale ich cena jest znacznie większa niż ebookcena standardowych czytników. Obecnie za tak duży model będziemy musieli zapłacić około tysiąca złotych. Większość posiadaczy czytników chwali 6-calowe modele za poręczność oraz niewielką wagę, ale produkty o większych rozmiarach mogą przydać się do czytania plików w formacie PDF.

Pojemność czytników również ulega zmianie i pozwala na dobranie produktu dobrze dopasowanego do potrzeb konsumentów. Czytniki o pojemności 1GB mieszczą prawie półtora tysiąca książek zapisanych w standardowym formacie. Jest to wynik bardzo dobry, zważając na niewielkie rozmiary dostępnych czytników. Na rynku dostępne są także produkty o pojemności nawet 4GB – takie czytniki oferują praktycznie nieograniczone możliwości. Specjaliści polecają sprzęt o pojemności 2GB, ponieważ taka ilość pamięci jest optymalna i powala na pełne korzystanie z czytnika.

E-papier

Dostępne czytniki różnią się znacząco pod względem wyświetlaczy, na których wyświetlane są litery. Z miejsca możemy skreślić czytniki z wyświetlaczem LCD, ponieważ odbijają one dużo światła, przez co nie zapewniają komfortowych warunków do czytania. Jakie rozwiązanie jest więc najlepsze?

[…]technologia umożliwiająca wyświetlanie książek na matowym wyświetlaczu, który nie odbija światła i nie przyczynia się do bólu oczu, występującym podczas użytkowania czytnika z ekranem LCD.

Przy zakupie warto sprawdzić, czy produkt posiada tzw. „e-papierowy ekran” – jest to technologia umożliwiająca wyświetlanie książek na matowym wyświetlaczu, który nie odbija światła i nie przyczynia się do bólu oczu, występującym podczas użytkowania czytnika z ekranem LCD. Jaki czytniki ebooków będzie więc optymalny? W pierwszej kolejności warto pomyśleć o produkcie z e-papierowym wyświetlaczem oraz pamięcią 2GB.