Czy warto pracować w Szwecji jako lekarz?

praca dla lekarzy w szwecji

Czy Szwecja to faktycznie najlepszy aktualnie system opieki medycznej na świecie? Według przekonania wielu specjalistów – owszem. Standardy panujące w tamtejszych szpitalach, dość nietypowy system finansowania i nastawienie na zmniejszenie liczby pacjentów przypadających na lekarza do minimum sprawiło, że dziś lekarzom żyje się tam naprawdę dobrze. I choć utrzymanie się w Szwecji jest początkowo trudne i dość kosztowne, wiele osób decyduje się dziś na wyjazd do Skandynawii w poszukiwaniu pracy. Wśród nich, również duża grupa lekarzy i studentów medycyny. Jak wygląda praca lekarza w Szwecji, jakie specjalizacje mają największe szanse na powodzenie i gdzie szukać ofert pracy będąc jeszcze w Polsce?

Praca w Szwedzkiej służbie zdrowia

System opieki zdrowotnej obowiązujący w Szwecji od dawna wzbudzał zainteresowanie ludzi w kontynentalnej części Europy i zawsze intrygował pod względem swojego sukcesu. Choć Szwecja to kraj stosunkowo mały i lekko odseparowany, zdecydowanie dobrze radzi sobie w kwestiach politycznych i społecznych. Medycyna jest tego doskonałym przykładem – tu ludzie naprawdę nieczęsto na nią narzekają. Szwedzka służba zdrowia od kilku lat regularnie otwiera się jednak na rynek europejski w celu poszukiwania siły roboczej – zmniejszenie liczby pacjentów przypadających na jednego lekarza wymaga, by tych drugich było jak najwięcej. Tamtejsze uniwersytety nie nadążają z ich szkoleniem.

Jak wygląda praca lekarza w Szwecji? Istotna jest przede wszystkim ogólna wiedza medyczna, gdyż nawet lekarze o wąskiej specjalizacji pracujący w tamtejszych szpitalach mogą być postawieni przed koniecznością radzenia sobie z bardziej podstawowymi, ogólnymi przypadkami. Zarówno oni, jak i ci którzy mają szansę pracować w swojej specjalizacji, muszą być gotowi na nieustanną naukę i poszerzanie swojej wiedzy – stagnacja zawodowa jest w Szwecji widziana jako ogromna porażka. Ci, którzy chcieliby opuścić swój kraj i rozpocząć pracę jako lekarz w Szwecji muszą być gotowi na intensywną naukę języka oraz wiele seminariów i kursów doszkalających z zakresu medycyny – choć nasze dyplomy akademickie są tam z powodzeniem akceptowane, konieczność dostosowania swojej wiedzy do tamtejszych warunków leczenia jest niezwykle istotna.

Specjalizacje popularne w Szwecji

praca dla lekarzy w szwecjiSzwecja zabiega obecnie przede wszystkim o specjalistów oraz lekarzy ogólnych. Wśród tych pierwszych największym zapotrzebowaniem cieszą się: psychologia, psychiatria, gastroenterologia, neurologia oraz radiologia. Specjaliści, którzy ukończyli wskazane kierunki w Polsce i chcą poszerzyć swoje CV poprzez pracę za granicą mogą z powodzeniem szukać pracy dla siebie. W jaki sposób?

Praca dla lekarzy w Szwecji – jak ją znaleźć

Najlepszym sposobem na znalezienie zatrudnienia w szwedzkim systemie opieki zdrowotnej jest skorzystanie z oferty agencji zatrudnienia specjalizujących się w obsłudze specjalistów medycznych – jednym z bardziej skutecznych tego typu miejsc jest dziś paragona.pl. Firma ta, poza bogatym przekrojem ofert dla lekarzy z różnych obszarów medycyny posiada doskonały pakiet doszkalający i socjalny, dzięki któremu zarówno znalezienie pracy (wraz z przejściem wszystkich etapów rekrutacyjnych), jak i faktyczna relokacja oraz nauka niezwykle trudnego języka szwedzkiego nie powinny stanowić dla nikogo większej przeszkody.

Decydując się na pracę dla lekarzy w Szwecji, pamiętaj – to kraj otwarty, przyjazny, ale i początkowo trudny do aklimatyzacji (nie tylko z powodu chłodniejszych warunków pogodowych). Stawiając na pomoc ze strony agencji zatrudnienia możesz mieć pewność, że proces przeprowadzki przebiegnie gładko i bez problemów, a ty będziesz mógł skupić się na tym, co najważniejsze – ratowaniu ludzkiego życia.