Dekoracja ołtarza w zależności od liturgii

Zanim przedstawimy, jak dekoracja ołtarza w kościele powinna być dostosowana do rodzaju liturgii, chcielibyśmy poświęcić kilka słów samej liturgii i jej znaczeniu.

Liturgia – jej cel i znaczenie

Pojęcie „liturgii” może być rozumiane na różne sposoby. Najczęściej pojmuje się ją jako obrzęd, udział w nabożeństwach, sakramentach, prowadzenie mszy świętej.  Liturgia występuje również w znaczeniu kultu Boga i Kościoła. Celem liturgii jest danie możliwości uczestniczenia wiernym we wspólnej modlitwie i głoszenia słowa Bożego. Może występować w różnych formach – nawet jako śpiew. Dekoracje w liturgii pełnią rolę dodatkową. Dopełniają całość ceremonii, a dobrze dobrane pozwalają na lepsze skupienie i poddanie się konkretnemu nastrojowi.

Co powinno przyozdabiać się w kościele i jak zachować umiar?

Wystrój kościoła powinien być przygotowany w dobrym stylu, tak aby zachować świętość miejsca, a jednocześnie wydobyć piękno wnętrza. Dokładne wskazówki, jak należy dekorować kościół, znajdują się w przepisach liturgicznych. Najlepiej wybierać symbole, które bezpośrednio odwołują się do religii. Figury czy portrety świętych będą dobrym wyborem. Dopasowywanie kolorów do konkretnego czasu w kalendarzu chrześcijańskim jest niezwykle istotne. Najważniejszy powinien być ołtarz, ale warto również pamiętać o wejściu do kościoła czy nawach bocznych.

W każdym kościele duże znaczenie mają dekoracje kwiatowe. Często odczytuje się je jako uzewnętrznienie modlitwy człowieka, ale są też po prostu gustowną dekoracją, która nie odwraca uwagi wiernego od przebiegu mszy. Bukiety z kwiatów układane są nieprzypadkowo. Rośliny mają znaczenie symboliczne, dlatego każdy, kto tworzy kwiatowe kompozycje, powinien uważnie dobierać kolory i ich gatunki.

Ozdabianie kościoła to nie tylko skupienie się na tym, co jest wewnątrz. Oprawa zewnętrzna budynku również powinna być przemyślana. Piękne oświetlenie murów kościoła lampami elewacyjnymi wyróżni go w ciemności. Czasem wystarczy kilka lamp umieszczonych w dobrych miejscach, innym razem dobrą decyzją będzie przystrojenie kościoła małymi lampeczkami. Dużo zależy od stylu budowli.

Ołtarz w czasie świąt

Każde święta mają swoje symbole, które warto wykorzystać podczas dekorowania przestrzeni kościelnej. Przychodzimy z propozycją tego, co może się znaleźć na ołtarzu w okresie Wielkanocy, Wielkiego Postu oraz świąt Bożego Narodzenia.

Wielki Post

Wielki Post to dla wielu czas zadumy i pokuty. W jego trakcie zabronione jest więc zdobienie kościoła kwiatami. Wyjątek robi się dla niektórych uroczystości czy świąt oraz dla czwartej niedzieli Wielkiego Postu, tzw. niedzieli Laetare. Nie trzeba jednak całkowicie rezygnować z dekoracji, można zdecydować się na zasuszone rośliny, kamienie czy gałęzie.

Wielkanoc

Po czasie Wielkiego Postu przychodzi wyczekiwana przez wszystkich Wielkanoc. Radość ze Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa można okazać w pięknych kompozycjach kwiatowych. To czas na zaprezentowanie wiosennej zieleni i żółci. Z dekoracji nieroślinnych warto rozważyć flagi wielkanocne. Są one na tyle dobrym rodzajem ozdoby, że można zawiesić je przed kościołem, dzięki czemu wierni w drodze na mszę będą widzieć tę dekorację, ale nie będzie ona przytłaczać sobą wnętrza.

Boże Narodzenie

W okresie Bożego Narodzenia w kościele nie może zabraknąć żywych choinek. Jeżeli pozwala na to przestrzeń, to dobrym pomysłem będzie przygotowanie szopki bożonarodzeniowej. W tym okresie należy uważać, aby nie popaść w przesadę.

Niedopuszczalne ozdoby

Niektórych przedmiotów nie można umieszczać w kościele i nie ma tu znaczenia czas w roku. Czy to czas świąt, czy zwykły dzień w kościele nie powinny znajdować się sztuczne kwiaty. Są one źle odbierane – jako coś fałszywego, a w końcu wszystko, co złożone na ołtarzu powinno być szczere i dobre.

Wybierając ozdoby należy wystrzegać się kiczu. Czasem zgubna może okazać się chęć wybrania wielu dodatków. W sklepach znajduje się mnóstwo komercyjnych akcesoriów, dlatego najlepiej korzystać z asortymentu sprzedawanego przez sklepy z kościelnym wyposażeniem. Niedopuszczalne są także przedmioty, które nie mają żadnego celu, a wierni mogą mieć wrażenie, że znalazły się w kościele przypadkowo. Świątynia to miejsce, w którym przedmioty powinny mieć jakieś znaczenie, wybierając dekoracje, warto o tym pamiętać.