Dlaczego warto oglądać filmy katolickie?

Filmy katolickie - dlaczego warto

Filmy, które możemy zaklasyfikować do filmów katolickich to niewątpliwie więcej aniżeli jeden gatunek, który jako pierwszy przychodzi na myśl – kinematografia biblijna. Kino katolickie oferuje o wiele więcej – w skład produkcji w tym charakterze na pewno znaleźć mogą się te historie, które wykazują wartości jakimi kieruje się wiara katolicka – dobroć dla bliźniego, oddanie, poświęcenie czy walka o dobro.

Filmy katolickie a gatunki

Jak napisaliśmy powyżej, podstawą filmów katolickich są filmy biblijne. W tym miejscu wyróżnić można chociażby Pasję, Syna Bożego, Mojżesza czy popularny w ostatnich latach serial Biblia, która cieszył się sporym rozgłosem. Kino katolickie to więcej gatunków. Wyróżnić można ponad to dramat, kino obyczajowe, komedie, epopeje historyczne, filmy sportowe czy nawet kino sensacyjne. Odpowiednio wplecione do fabuły wątki, które mówią o relacjach między ludźmi, o nawiązywaniu relacji między człowiekiem a Bogiem czy historie pokazujące walkę człowieka z silnymi przeciwnościami losu znakomicie oddają ducha chrześcijaństwa oraz wyznania katolickiego.

Czego uczą filmy katolickie?

Kino o tematyce katolickiej zdecydowanie przybliża widzowi problematykę współczesnego chrześcijaństwa oraz tworzenia więzi z Bogiem oraz umacniania się w wierze. Problemy, który eksponowane są na ekranie często są filmowe, aczkolwiek bardziej wprawni ludzie potrafili by odnaleźć ludzi, którzy mogliby opowiedzieć historie z własnego życia idealnie współgrające z fabułą filmu. Filmy katolickie uczą zatem tego, że z wieloma problemami styka się cały świat, miliony ludzi, a jedną z metod ich rozwiązywania oraz łagodzenia jest kontakt z Bogiem oraz odnalezienie w sobie spokoju i harmonii. Kino katolickie pokazuje, że człowiek w głębi siebie jest z natury dobry i zależy mu na tym aby utrzymywać dobre relacje z innymi bliźnimi, by dbać o nich i budować zintegrowane i dążące do wspólnego celu społeczeństwo.

Ukrzyżowanie Jezusa filmy katolickie

Filmy katolickie to niewątpliwie wyraźne przekazywanie sposobów budowania relacji. Człowiek zostały stworzony tak, aby wchodzić do pewnych grup społecznych oraz budować więzi. Filmy katolickie pokazują zalety takiego postępowania oraz możliwości jakie można osiągnąć dzięki współczuciu oraz empatii dla bliskich ale także zupełnie obcych osób. Filmy katolickie uczą ponadto sposobów na radzenie sobie z przeciwnościami losu, pokazują widzowi, że nawet najczarniejsze scenariusze kształtowane w świadomości człowieka mogą zostać rozwiane, jeśli tylko odpowiednio podejdzie się do problemu. I w końcu filmy katolickie przekazują widzowi najważniejsze wartości na jakich bazuje chrześcijaństwo – między innymi potrzebę miłości, wyrażania skruchy, umiejętność wspierania oraz bycia wspieranym, umiejętność zjednoczenia się oraz odszukiwania lepszego „ja”. Filmy katolickie niewątpliwie są pożyteczne w rozwoju moralnym każdego człowieka, na każdym etapie jego egzystencji.