Dom Hitlera – recenzja książki Despiny Stratigakos

Dom Hitlera - wyd. Wielka Litera

Książka Dom Hitlera to pozycja niezwykła. Despina Stratigakos opisuje ten element życia dyktatora, którym jeszcze żaden historyk nie zajął się w tak wnikliwy sposób – jego nieruchomości, ich wnętrza i wystrój. Podczas pisania tej pracy miała ona za myśl przewodnią słowa swojej matki, więźniarki obozu: „Nie pozwól, aby Hitler wypadł w niej dobrze.”

Autorka stawia mocną tezę o tym, że wszystkie wnętrza, w jakich pracował i mieszkał Hitler były wykreowane w taki sposób, aby dodać mu obycia, ogłady i w miarę możliwości ocieplać jego wizerunek nieprzyjaznego dyktatora.

Jak żył Adolf?

Książka podzielona jest na dwie części, z których każda opowiada o innych elementach życia fuhrera. Część I zawiera informacje na temat domów i posiadłości Hitlera. Autorka opisała wszystkie miejsca w sposób dokładny i szczegółowy – dzięki licznym ilustracjom w każdym momencie możemy zweryfikować opis z rzeczywistym obrazem. Ta część zawiera także ciekawie wykreowany portret architektki Adolfa – Gerdy Troost – od momentu poznania dyktatora aż do jej śmierci. Mało komu znana kobieta miała bardzo duży wpływ na to, w jaki sposób opinia publiczna miała poznać swojego fuhrera, a także na inne aspekty jego decyzji politycznych. W książce znajdujemy informacje na temat polityki Hitlera i sposobów kreowania jego wizerunku. „Dom Hitlera” zawiera także informacje na temat powojennych losów nieruchomości Hitlera i zawiera opis tego, w jaki sposób ludzie zamieszkujący okolice Alp starali się uporać z ciężarem historii i przykrych konsekwencji usytuowania domu dyktatora właśnie w pobliżu ich miejsca zamieszkania.Dom Hitlera - wyd. Wielka Litera

Pozycja ta jest niezbędną dla wszystkich osób, które interesują się historią, a także chcą dowiedzieć się więcej o sposobach kreowania wizerunku Adolfa Hitlera za pomocą różnych środków przekazu – publicznie pokazywanych na zdjęciach nieruchomości, fotoalbumów ze zdjęciami czy innych ważnych dla tamtego czasu sposobów.

Tytuł: Dom Hitlera

Autorka: Despina Stratigakos

Tłumacz: Jan Dzierzgowski

Wydawnictwo: Wielka Litera

Oprawa: twarda

Liczba stron: 430