George Lucas. Gwiezdne wojny i reszta życia – recenzja książki Briana J. Jonesa

kulturalnie.org.pl

„Białe kołnierzyki z 20th Century Fox były sceptycznie nastawione do filmu; panowie w garniturach uważali, że gatunek science-fiction się skończył, a wymagane przez Lucasa rekwizyty, kostiumy i efekty specjalne są zbyt drogie”. Gdyby George Lucas na początku swojej drogi słuchał „życzliwych rad” i przykrych uwag, nigdy nie poznalibyśmy postaci takich, jak Luke Skywalker, Darth Vader czy Han Solo, Nie usłyszelibyśmy także o Indianie Jonesie, Kaczorze Howardzie ani Willow.

Jak doszło do tego, że „cichutki jak myszka”, szczupły chłopiec, który miał przejąć rodzinny sklep z artykułami biurowymi (choć pragnął zostać kierowcą rajdowym) stał się legendą współczesnej kinematografii i stworzył markę, która wg szacunków The Telegraph przewyższa wartością Haryy’ego Pottera i Jamesa Bonda razem wziętych? Na to i inne pytania próbuje znaleźć odpowiedzi Brian Jay Jones w obszernej biografii twórcy Gwiezdnych Wojen.

Poznajcie George’a Lucasa

Książka George Lucas. Gwiezdne Wojny i reszta życia Jonesa wydana nakładem wydawnictwa Wielka Litera ukazuje drogę, jaką przeszedł syn przedsiębiorcy z Modesto w Kalifornii. Z pewnością nie była to droga usłana różami, dlatego śledząc kolejne lata życia wybitnego filmowca czytelnik odkrywa, z jak wieloma przeciwnościami mierzył się George Lucas, dążąc do wyznaczonych celów. Nie jest to jednak ani ponura biografia ukazująca syzyfową pracę człowieka skazanego na porażkę, który mimo wszystko osiągnął sukces (choć można by tak przedstawić tę historię), ani lekka opowiastka czy zbiór anegdot, o których zapomina się z chwilą odłożenia książki na półkę.

kulturalnie.org.pl

Doskonała intuicja biografa Jima Hensona pozwoliła Brianowi J. Jonesowi osiągnąć rzecz pozornie niemożliwą – przybliża sylwetkę Lucasa, pokazuje kształtowanie się kunsztu reżysera i scenarzysty, który na zawsze zrewolucjonizował zarówno gatunek science-fiction, jak i technikę kręcenia filmów, a przy tym przez kilkaset stron nieustannie utrzymuje uwagę czytelnika. Autor wykonał imponującą pracę źródłową, dzięki czemu w czasie lektury można odnieść wrażenie, że George Lucas, jego rodzina, przyjaciele czy zespół współpracowników – w tym gwiazdy kina, takie jak Harrison Ford, Steven Spielberg, Francis Ford Coppola czy Carrie Fisher – są postaciami tak żywymi i prawdziwymi, jakby czytelnik znał ich wszystkich osobiście.

Nie tylko dla fanów Gwiezdnych Wojen

Sporo miejsca w książce poświęcone jest pracom Lucasa nad stworzeniem Gwiezdnych Wojen, ale autorowi udało się uniknąć wyliczania faktów, które zanudzą czytelnika bardziej zainteresowanego postacią filmowca. Jones umiejętnie konstruuje narrację w taki sposób, że odnajdą się w niej zarówno osoby, których zainteresowanie filmową sagą było umiarkowane, jak i ci, którzy na tę biografię czekali od lat. kulturalnie.org.pl
Lekki język i unikanie dokumentowania (zapomnijcie o szeregu dat i nudnych faktów) czynią tę pozycję przyjemną w odbiorze. Wadą może wydawać się objętość  – ponad 600 stron ciągłego tekstu, przedzielone kilkunastoma czarno-białymi i kolorowymi zdjęciami – jednak już od pierwszego zdania czytelnik zostaje wciągnięty tak, że nie ma mowy o nudzie.

Jeśli zastanawiacie się, jak to możliwe, że film, po którym większość osób – zarówno spośród producentów, jak i samych twórców – spodziewała się finansowej porażki, stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek; jeśli lubicie ciekawostki dotyczące powstawania kultowych filmów; jeśli chcecie poznać George’a Lucasa – ta książka będzie idealną lekturą.

Tytuł: George Lucas. Gwiezdne wojny i reszta życia (ang. George Lucas A Life);

Autor: Brian Jay Jones

Tłumaczenie: Małgorzata Miłosz, Katarzyna Rosłan, Agnieszka Wyszogrodzka-Gaik

Wydawnictwo Wielka Litera, [cop.] 2016

Oprawa: twarda

Liczba stron: 647

Książka dostępna jest także jako e-book.