Hollywood – kolebka amerykańskiego kina

Słowo hollywood kojarzy nam się jednoznacznie z największymi gwiazdami kina oraz dużymi pieniędzmi. Jest to miejsce kultowe, do którego co roku przybywają miliony turystów, którzy chcą przejść się popularną aleją gwiazd oraz spotkać ikony kinematografii. Palmy, słońce i unikalny klimat sprawiają, że Hollywood otaczane jest kultem i wielu aktorów marzy o zakończeniu swojej kariery właśnie tam. Czym właściwie jest Hollywood? Historycznie mówimy o dzielnicy Los Angeles, która pod koniec XIX została oficjalnie wcielona do miasta, co pozwoliło na szybki rozwój i napływ dużej liczby nowych mieszkańców. Ciepły klimat i obecność wielu najważniejszych wytwórni filmowych sprawiły, że od ponad 50 lat Hollywood odwiedzają całe grupy turystów.

Historia Hollywood

Najstarsze zapisy na temat miejscowości Hollywood pochodzą z połowy XIX wieku, kiedy to na terenie obecnej dzielnicy Los Angeles powstała huta specjalizująca się w wypalaniu cegły. 20 lat później w Hollywood powstała społeczność rolnicza, co przyczyniło się w dużym stopniu do szybkiego rozwoju. Za założyciela miasta uznaje się H. J. Whitleya – właściciela dużych obszarów w okolicach Los Angeles, które wykupił z rąk pewnego farmera. Etymologia nazwy Hollywood nie jest do końca znana, ponieważ obecnie znamy kilka teorii na jej temat.

Jedna z najbardziej popularnych mówi o szkockich korzeniach założyciela osady, który nadał nazwę Holly na cześć Anglii a Wood związane jest z dużymi zasobami drzewa dostępnego w okolicy. W 1887 roku Whitley dokonał podziału hollywoodmiasta na parcele, a następnie przesłał do biura hrabstwa Los Angeles swoje plany. Na początku XX wieku na terenie Hollywood powstał urząd pocztowy, 2 rynki oraz hotel. Miasteczko było połączone z oddalonym o prawie 20 kilometrów Los Angeles jedną liną tramwajową, ale podróż zajmowała w tym czasie prawie 2 godziny. Od 1912 roku na terenie Hollywood pojawiają się pierwsze wytwórnie filmowe, które przyczyniły się do szybkiego rozwoju osady, która szybko została połączona z jednym z największych miast Kalifornii.

Hollywood Sign – ikona kultury

Zaprojektowany i postawiony w 1923 napis Hollywood już od ponad 90 lat góruje nad dzielnicą Los Angeles. Pierwotny napis to HOLLYWOODLAND, ale w 1944 roku zadecydowano o jego skróceniu. Napis miał być reklamą powstającego osiedla, ale zyskał sympatię mieszkańców i zadecydowano o jego zostawieniu. Litery wykonane zostały z drewna, a ich wysokość wynosiła aż 14 metrów.

Były one kilkukrotnie remontowane, gdyż wielokrotnie napis ulegał aktom wandalizmu. W 1978 roku zaprojektowano nowe litery, które zostały nieznacznie pomniejszone i wykonane ze stali. Napis Hollywood jest bezsprzecznie ikoną całego Los Angeles – nic dziwnego, że wielu aktorów na wieść o jego usunięciu, postanowiło wykupić działkę, na której usytuowane są litery, a tym samy ocalić je przed zapomnieniem.