Jak inne kultury podchodzą do wręczania prezentów?

prezenty

W związku z nadchodzącym okresem świątecznym dawanie prezentów jest tematem na topie. Jak je zapakować? Zdecydować się na ozdobne, opakowania kartonowe, kosze na prezenty, a może torebkę? Jak wręczyć podarunek? Co kupić? Wszystko jeszcze komplikują kwestie kulturowe. Jak inne kultury podchodzą do tego tematu?

Kilka ogólnych wskazówek dotyczących prezentów w różnych kulturach

Ważne jest, aby zrozumieć protokół dotyczący prezentów w kraju, w którym będziemy je wręczać. Wymiana prezentów to w niektórych kulturach bardzo ceniony zwyczaj, podczas gdy w innych może być nieistotna, a nawet nieodpowiednia.

Jeżeli wręczamy prezenty naszym kontrahentom lub klientom, musimy być bardzo ostrożni. W kulturach, które zwykle obejmują dawanie prezentów w ramach prowadzenia działalności gospodarczej, powinniśmy wiedzieć, jakie rodzaje prezentów są odpowiednie, ponieważ istnieją pewne przedmioty, które można uznać za nieszczęśliwe, a nawet obraźliwe. Istotne jest również sprawdzenie zasad firmy dotyczących wręczania prezentów. Wiele firm w krajach takich jak Singapur i Stany Zjednoczone stosuje zasady ograniczające wręczanie lub przyjmowanie prezentów w celu uniknięcia jakiegokolwiek przekupstwa. Inne kraje, takie jak Dania, wymagają zadeklarowania wartości prezentu firmy dla organów podatkowych, jeśli przekroczy on pewną kwotę.

Prezenty w Japonii

W Japonii uprzejmie jest wręczanie i odbieranie prezentu obiema rękami. Niezależnie więc od tego czy wręczamy torebkę z prezentem czy kosz, powinniśmy trzymać go obydwoma rękoma. Powinniśmy też wiedzieć, że zwyczajowo trzeba czekać, aż dawca nie będzie obecny, aby otworzyć prezent. Japończycy dają prezenty każdemu, komu są dłużni – przełożonym, podwładnym, kolegom i dobrym klientom. Otrzymane prezenty są spłacane przy odpowiedniej okazji, niekoniecznie od razu. Pamiętajmy, że prezenty powinny być ładnie zapakowane, warto więc zainwestować w ozdobne, kartonowe opakowanie lub elegancką torebkę.wreczanie prezentu w Chinach

Prezenty w Chinach

Często zdarza się, że Chińczyk odmawia przyjęcia prezentu dwa lub trzy razy, zanim ostatecznie go przyjmie. Nie oznacza to, że nie docenia prezentu. Jest to raczej sposób na wyrażenie skromności i dobrych manier. Chińczycy często używają prezentów, aby wyrazić uznanie dla przysług, które otrzymali. Przykłady nieodpowiednich prezentów dla Chińczyków obejmują: noże, nożyczki lub otwieracze do listów, które mogą symbolizować zerwanie związku; zegary (w wielu chińskich dialektach wyrażenie „daj zegar” brzmi tak samo jak „patrzeć w śmierć”); chusteczki do nosa, które są związane z płaczem i pogrzebami; oraz przedmioty zapakowane w zestawy po cztery, chyba że jest to zestaw dwóch par.

Prezenty w Egipcie

Wręczanie prezentów w Egipcie jest jak najbardziej na miejscu. Dla wielu muzułmanów byłby to niezwykle miły gest, na przykład, gdyby niemuzułmański cudzoziemiec wysłał im kosz prezentowy na początku Ramadanu. Egipcjanie budują i utrzymują swoje osobiste i profesjonalne relacje częściowo poprzez wymianę prezentów, więc są one powszechne, szczególnie w relacjach długoterminowych.

Prezenty we Francji

Dobry smak jest niezbędny przy wręczaniu prezentów we Francji, nie oszczędzajmy więc na opakowaniu. Postawmy na elegancki kosz prezentowy kartonowy, piękną torebkę na prezenty lub ozdobne opakowanie. Dobre prezenty odzwierciedlają uznanie dla kultury i sztuki, idealnie więc sprawdzają się książki i płyty. Prezenty nie powinny obrażać inteligencji osoby obdarowanej. Na przykład biografia może być lepszym wyborem niż mniej ambitna literatura taka jak romans. Obecnie na pewno świetnie sprawdzą się książki polskiej noblistki Olgi Tokarczuk. Dawanie prezentów z logo firmy można uznać za kiepski gust.