Jak się kulturalnie rozwieść?

Pomoc adwokata dla rodziny

Jeżeli mamy problem z komputerem to oddajemy go na gwarancję lub udajemy się do serwisu. Gdy pęknie rura w naszym domu od razu dzwonimy do hydraulika. Mając poważną awarię w samochodzie, udajemy się do sprawdzonego mechanika.

Powyższe przykłady są dość oczywiste, lecz prowadzą do kolejnej sprawy. Mając problemy z prawem musimy znaleźć odpowiedniego adwokata. Specjalizacji jest wiele, może to być prawo karne, administracyjne, gospodarcze czy też pracy. Kolejnym niezwykle istotnym rodzajem jest prawo rodzinne i specjalizującym się w nim prawnicy.

Mniej znane strony tego zawodu

Opis, czym zajmuje się prawnik rodzinny rozpoczniemy od kwestii, która może dziwić. Jest nią, bowiem prawo spadkowe. Takie sprawy nie zawsze toczą się po naszej myśli, konsultacje z adwokatem mogą okazać się niezbędne. Pierwszą rzeczą, nad jaką należy się zastanowić jest odrzucenie lub przyjęcie spadku. Jeżeli decydujemy się na przyjęcie to możemy wystąpić o jego zabezpieczenie, również, gdy są to ruchomości po cudzoziemcu. Ważne kwestie, w których pomoże nam adwokat to również:

 • Chęć sporządzenia spisu inwentarza
 • Podział spadku
 • Wykonanie zapisów testamentowych
 • Zachowek
 • Reprezentowanie nas w postępowaniach mediacyjnych związanych ze spadkiem

Warto pamiętać, że nie wszystkie rodziny żyją ze sobą w zgodzie. W przypadkach spraw spadkowych może dojść do nieprzyjemnych sytuacji, gdzie będziemy potrzebowali kogoś, kto będzie reprezentował nasze interesy. Tym właśnie zajmie się adwokat.

Kiedy ludzie się rozwodzą

Pozostała problematyka

W życiu rodzinnym mogą spotkać nas i inne problemy. Jednym z najczęstszych jest rozkład pożycia i co za tym idzie konieczność rozwodu. W tym wypadku pomoc adwokata jest równie kompleksowa. Pomoże skonstruować pozew, jeżeli to my chcemy z nim wystąpić. Będzie nas reprezentował w sprawach dotyczących podziału majątku, przyznania opieki nad dziećmi oraz alimentów. Jeżeli sąd nie przyzna nam opieki nad potomkami, pozostaje do uregulowania kwestia prawa do ich widywania.

Poza opisanymi kwestiami, adwokat rodzinny zajmuje się również:

 • Ustaleniem bądź zaprzeczeniem ojcostwa czy macierzyństwa
 • Postępowaniami przed sądami dla nieletnich
 • Przestępstwami przeciwko rodzinie jak znęcanie się
 • Konkubinatami
 • Uprowadzeniami dziecka za granicę
 • Sprawami o przysposobienie, czyli innymi słowy adopcję

Na każde tarapaty

Jak widać adwokat rodzinny może nam pomóc w różnych rodzajach tarapatów. Rozwody i separacje to nie jedyne kwestie, w których się sprawdza. Prawo rodzinne to też wiele innych aspektów.

Wykwalifikowana kancelaria adwokacka indywidualnie podchodzi do każdej sprawy. Ceny usług również od tego zależą. Na stronach nie znajdziemy ustalonych cenników, ponieważ kodeks etyki adwokackiej zabrania umieszczania takich danych na stronach internetowych. Możemy być jednak pewni, że nie stracimy całego majątku.