Jak zostać aktorem?

agencja aktorska

Każdy ma jakieś marzenia.  A, jak wiadomo, marzenia są po to, by je spełniać, mniej lub bardziej spektakularnie. Chcesz spróbować swoich sił w aktorstwie? No i świetnie! Kto Ci zabroni?

Jednak od czegoś trzeba zacząć. Rzadko zdarza się, że ktoś dostaje rolę w filmie wypatrzony w kawiarni podczas picia latte przez producenta filmu, który dziwnym trafem znalazł się w tym samym miejscu i tym samym czasie co jego wyśniony i wymarzony aktor. Szczęściu trzeba pomóc i warto chodzić tam, gdzie na pewno znajdzie się ktoś szukający aktorów – na przykład na castingi.

Gdzie szukać ofert pracy?

agencja aktorskaOgłoszenia o castingach najczęściej pojawiają się w internecie. Warto przeglądać zarówno popularne strony z ogłoszeniami w zakładce ‘PRACA’ jak i konkretne portale poświęcone filmom, produkcjom filmowych i poszukiwaniom do  nich aktorów. Często tego typu ogłoszenia, zwłaszcza dla statystów, pojawiają się na stronach z lokalnymi wiadomościami – na przykład w sytuacji, gdy w danej miejscowości będzie kręcony film, agencje aktorskie podają tę wiadomość lokalnym dziennikarzom, by statyści nie musieli dojeżdżać na plan filmowy z drugiego końca Polski.

Całkiem dobrym  sposobem na zaistnienie są znajomości. O wiele łatwiej dostać się gdzieś, nawet jako statysta, z polecenia, niż zaczynać całkowicie od zera. Oczywiście nie chodzi tutaj o konieczność znania Mela Gibsona, na początek wystarczy znajomość kogoś, kto zna kogoś, kto zna kogoś odpowiedzialnego za casting przy produkcji serialu. Taka poczta pantoflowa niekiedy potrafi zdziałać cuda!

Agencja aktorska – warto dodać do niej swoje portfolio

Najpewniejszą opcją wydaje się być zapisanie się do agencji aktorskiej. Istnieje ich multum, w każdym większym mieście co najmniej kilkanaście. Niektóre przyjmują tylko profesjonalistów z aktorskim wykształceniem, jednak większość zapisuje w swojej bazie danych także amatorów, chcących wystąpić w profesjonalnej produkcji jako statyści bądź postacie epizodyczne. By dostać się do takiej agencji należy zgłosić się do niej osobiście na organizowane co jakiś czas castingi, albo wypełnić formularz zgłoszeniowy za pośrednictwem jej strony internetowej. Wymagają one umieszczenia o sobie takich informacji jak imię nazwisko, wiek, wzrost, a także kolor oczu, włosów, znaki charakterystyczne (tatuaże, kolczyki, widoczne blizny) oraz umiejętności – czasami postać musi kierować autem, albo mówić w innym języku, a czasem reżyserowi wymarzy się, by postać epizodyczna przegalopowała w tle na koniu. Należy więc umieścić każdą informację, która może być dla nas plusem. Ważne są również zdjęcia, które niekoniecznie muszą wyjść spod ręki profesjonalisty, muszą być jednak wyraźne i przedstawiać zarówno twarz, jak i całą sylwetkę. Gdy wzbudzimy zainteresowanie kogoś za agencji, wtedy taka osoba kontaktuje się z nami i przedstawia ewentualną propozycję współpracy. Kto wie, może skończy się to wielką karierą?