Transport instrumentów jest osobną gałęzią, która wyodrębniła się na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat. Fortepiany, skrzypce, pianina – każdy instrument podatny jest na uszkodzenia. Nawet najmniejsze otarcie może przyczynić się do popsucia akustyki, a tym samym narazić właściciela na duże koszta związane z naprawą. Jak sprawić, aby na czas transportu zminimalizować szanse na uszkodzenie danego instrumentu?
W każdym większym mieście działają specjalistyczne firmy transportowe, które zajmują się profesjonalnym przewozem instrumentów w wyznaczone miejsce. Profil działalności niektórych firm skupia się wyłącznie na transporcie instrumentów (np. fortepianów, pianin), natomiast pozostałe oferują również pozostałe usługi transportowe.
W tym artykule skupimy się na kosztach transportu fortepianów i pianin. Wpis powstał przy współpracy z firmą Broda: http://transportfortepianow.pl, która od wielu lat specjalizuje się w tej dziedzinie.
Wielkość fortepianu
Jak wyliczane są koszta transportu? Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie – na kwotę końcową wpływa wiele czynników. Każdorazowo pracownicy wyliczają kwotę indywidualnie, a następnie przekazują jej wysokość klientowi. Kluczową rolę przy transporcie pianin i fortepianów odgrywa wielkość instrumentu. Jest to logiczne, jeżeli weźmiemy pod uwagę ich gabaryty. Im większy instrument, tym koszta transportu wzrastają.
O wiele ciężej jest przetransportować fortepian o wielkość około 2,5 metra, niż w przypadku instrumentu o wielkości do 2 metrów. Dla osób nie znających specyfiki tej branży może się wydawać, że pół metra nie powinno robić wielkiej różnicy. W rzeczywistości ta różnica wpływa na technikę transportu instrumentu – o wiele ciężej jest go wynieść z mieszkania przez drzwi, a następnie przetransportować do samochodu.
Im większy fortepian, tym większa jest również jego waga. W niektórych przypadkach cena transportu może drastycznie wzrosnąć, jeżeli do zniesienia instrumentu niezbędne będzie użycie specjalistycznego dźwigu.
Wnoszenie i znoszenie instrumentu
Kolejnym elementem, który brany jest pod uwagę przy wycenie usługi, jest trudność wniesienia i zniesienia fortepianu. Jeżeli pracownicy muszą np. znieść instrument z 10 piętra bloku, a następnie ponownie wnieść go na tą samą wysokość, to koszta transportu mogą znacznie wzrosnąć. Wynika to z czasu, jaki pracownicy muszą poświęcić, aby bezpiecznie wykonać powierzone im zadanie. Ważna jest również wielkość dróg komunikacyjnych, przy użyciu których dokonywany jest transport.
Odległość do pokonania
Kolejnym, niezwykle istotnym czynnikiem wpływającym na koszta transportu jest ilość kilometrów do pokonania. Im odległość jest większa, tym większe są koszta przewozu instrumentów. Często firmy oferują tę samą ceną w obrębie danego miasta, natomiast w przypadku większych dystansów doliczane są dodatkowe koszta za każdy przemierzony kilometr. W celu uzyskania informacji warto skontaktować się bezpośrednio z firmą transportową, która na podstawie przekazanych informacji powinna poinformować nas, jakie będą wstępne koszta transportu.