Obecnie różnego rodzaju wady postawy są dość powszechnym problemem i z pewnością sprzyja temu dzisiejszy styl życia. Długotrwałe przesiadywanie przed komputerem, niewłaściwa pozycja siedząca, źle dobrane siedzisko, brak wymaganej aktywności fizycznej podczas dnia i wiele innych czynników może mieć wpływ na rozwój wad postawy, czego efektem mogą być różne komplikacje i dolegliwości zdrowotne.
Z pewnością jedną z wad postawy, która występuje u znacznej liczby osób, jest skolioza. Każda osoba na pewno słyszała o tej wadzie, ale czym tak naprawdę jest skolioza, jakie są jej przyczyny i jak wygląda leczenie?
Czym jest skolioza kręgosłupa?
Skolioza to boczne skrzywienie kręgosłupa, które bardzo często nazywane jest chorobą cywilizacyjną. Jest to spowodowane tym, że występowaniu skoliozy sprzyja siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej i inne tego typu czynniki i zachowania, które są bardzo charakterystyczne dla rozwoju cywilizacyjnego. Warto pamiętać, że skolioza to bardzo skomplikowana wada postawy, ponieważ jest ona trójpłaszczyznowa deformacją kręgosłupa w płaszczyźnie czołowej, strzałkowej oraz odcinkowej rotacji osiowej. Kręgosłup osoby chorej zdeformowany jest w taki sposób, że bardzo często przypomina literę S. Skolioza zazwyczaj obejmuje odcinek piersiowy kręgosłupa lub obszar pomiędzy odcinkiem piersiowym, a lędźwiowym.
Rodzaje skolioz kręgosłupa
Najczęściej wadę tą dzieli się na dwa główne rodzaje, czyli skoliozę funkcjonalną oraz skoliozę strukturalną. Skolioza funkcjonalna może występować w przypadku, gdy dana osoba ma krótszą jedną z kończyn dolnych lub ma przykurcz przywiedzeniowy, lub odwiedzeniowy biodra. Tego typu deformacje najczęściej nie osiągają dużych rozmiarów i są odwracalne w przypadku wyeliminowania przyczyny ich powstawania. Skolioza strukturalna jest zupełnie inna i w jej przypadku stopień zaawansowania deformacji może być znaczny. Występują wtedy utrwalone zmiany w budowie poszczególnych kręgów, całego kręgosłupa i tułowia. Może wystąpić zniekształcenie klatki piersiowej, a przez to także problemy z oddychaniem i układem krążenia. Skoliozy strukturalne można także podzielić na idiopatyczne, czyli takie o nieznanej przyczynie (najczęściej występujące), wrodzone lub porażenne.
Przyczyny skoliozy kręgosłupa
Przyczyn skoliozy może być naprawdę bardzo wiele, ale do najpopularniejszych należą niewątpliwie:
- wady wrodzone kręgosłupa,
- różna długość kończyn dolnych,
- przepuklina krążka międzykręgowego,
- guzy kości,
- porażenie mózgowe,
- zwyrodnienie stawów międzykręgowych,
- nieprawidłowa pozycja siedząca,
- siedzący tryb życia,
- brak aktywności fizycznej i odpowiednich ćwiczeń,
- brak symetrii sylwetki, niesymetryczność mięśni,
- przykurcze mięśni.
Istnieje wiele teorii odnoszących się do przyczyn skoliozy, jednak nadal ta wada nie została na tyle dobrze zbadana, aby mieć pewność, że są to jedyne przyczyny jej występowania.
Jaki wpływ ma skolioza na życie chorego?
Skolioza może mieć znaczący wpływ na życie osoby chorej w szczególności, gdy jest na zaawansowanym poziomie. Tego typu deformacji kręgosłupa przyczynia się do przesunięcia środka ciężkości ciała, a tym samym może zaburzać równowagę tułowia. Ponadto sylwetka chorego ulega skrzywieniu, co w przypadku poważnej skoliozy może być dość mocno widoczne. Oczywiście zaawansowana i nieleczona skolioza może po czasie dawać różne objawy bólowe czy inne poważniejsze dolegliwości. Skolioza może przyczynić się także do zwyrodnień i zaburzeń neurologicznych, ograniczać wydolność fizyczną, generować nacisk na różne narządy wewnętrzne i sprawiać wiele innych często poważnych problemów.
Diagnostyka skoliozy
Diagnostyka i leczenie skoliozy w Gdańsku najczęściej polega na ocenie postawy danej osoby przez lekarza w pozycji stojącej oraz pochylonej. Kluczowa jest tutaj wysokość łopatek, położenie miednicy, barków, wcięcie w talii i wiele innych kwestii. Idealna sylwetka powinna być symetryczna, a kręgosłup powinien posiadać naturalną krzywiznę mieszczącą się w ogólnie przyjętych normach. Leczenie warto zacząć jak najwcześniej, dlatego pod kątem wad postawy tak często bada się dzieci już od najmłodszych lat. Szybkie wykrycie problemu i rozpoczęcie leczenia pozwala uzyskać bardzo dobre efekty i często całkowicie pozbyć się problemu. Leczenie zazwyczaj polega na wykonywaniu odpowiednich ćwiczeń korekcyjnych. Czasami konieczne jest stosowanie specjalnych gorsetów ortopedycznych, których zadaniem jest utrzymywanie odpowiedniej postawy ciała. W przypadku poważnej skoliozy (kąt skrzywienia powyżej 60 stopni) niezbędne może być także leczenie operacyjne.