Legenda amerykańskiego kina

Quentin Tarantino jest postacią wręcz kultową. Od początku lat 90. zaskakuje on swojego widza bardzo mocny oraz świeżym obrazem, który na długo zapada w pamięć. Reżyser, aktor oraz producent uważany jest za jedną z najwybitniejszych postaci w amerykańskim oraz światowym kinie. Razem z Davidem Lynchem są ikonami postmodernizmu filmowego, czyli nurtu czerpiącego w bardzo dużym stopniu z surrealizmu. W swoich dziełach reżyser szokuje odbiorcę brutalnością oraz groteską, co jest połączeniem kontrastowym, ale niezwykle wciągającym. Tarantino był wielokrotnie doceniany za swoją twórczość, w tym Oscarem, czyli największą nagrodą przyznawaną w świecie kina. Już od ponad 20 lat filmy Tarantino zachwycają i szokują widzów.

Narodziny gwiazdy

Tarantino przyszedł na świat 27 marca 1963 roku w amerykańskim mieście Knoxville. Matka reżysera pracowała w szpitalu jako pielęgniarka, natomiast ojciec Tony był muzykiem. Już przed narodzinami Tarantino doszło do rozłamu rodziny i Quentin wychowywany był przez matkę oraz ojczyma. W wieku dwóch lat młody Tarantino przeniósł się wraz z nimi do Kalifornii i zamieszkał w jednej z dzielnic Los Angeles. Przez 9 lat uczęszczał do szkoły, po czym, w wieku 16 lat, postanowił z niej zrezygnować. Reżyser przyznał, że szkoła była dla niego za nudna i to zadecydowało o podjęciu takiej decyzji.

tarantino1 Od młodych lat Quentin fascynował się kinem – już jako dziecko często chodził na seanse razem ze swoją mamą. Po rzuceniu szkoły pracował w wielu miejscach związanych z kinem – jeszcze jak 16-latek dorabiał jako bileter w kinie pornograficznym, z którego został zwolniony po tym, jak okazało się, że zawyżył swój wiek.

Następnie zatrudnił się w wypożyczalni kaset video, gdzie poznał innego wybitnego scenarzystę – Rogera Avary’ego, z którym w późniejszych latach współpracował przy filmie Pulp Fiction. Pierwszym filmem reżysera był My Best Friend’s Birthday, który powstał w 1985. W wyniku pożaru zniszczeniu uległa prawie połowa materiału i do dnia dzisiejszego zachowały się jedynie 35 minut. W trakcie pracy w wypożyczalni kaset reżyser napisał dwa scenariusze, które następnie sprzedał, a za zarobione pieniądze nakręcił swój pierwszy profesjonalny film – Wściekłe Psy.

Twórczość Tarantino

Wściekłe Psy odniosły spory sukces – film otrzymał nagrodę Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych oraz pozwolił reżyserowi na podpisanie umowy z wytwórnią Miramax. Otrzymał on budżet wynoszący ponad 8 milionów dolarów na zekranizowanie swojej kolejnej produkcji – Pulp Fiction, w której wystąpili m.in. John Travolta oraz Samuel L. Jackson. Produkcja okazała się ogromnym sukcesem i otrzymała Oscara oraz wyróżnienie na festiwalu w Cannes. To otworzyło Tarantino drogę do kolejnych filmów. Następnymi produkcjami były m.in. Jackie Brown, Kill Bill czy Sin City. Geniusz Tarantino od lat doceniany jest przez krytyków filmowych oraz widzów.