Legendy polskiego kina

polskie kino

Z pewnością wszyscy znają i pamiętają Marilyn Monroe lub Audrey Hepburn, które pomimo upływu wielu lat wciąż cieszą się ogromną sławą, popularnością oraz uznawane są za bezsprzeczne ikony kina – nie tylko amerykańskiego, lecz ogólnie i po prostu kina.

W Polsce nie brakowało jednak aktorek, które śmiało mogłyby dorównać im talentem oraz urodą, lecz jednak wciąż nie mówi się o nich zbyt wiele. Niesłusznie, bowiem ich dorobku aktorskiego oraz artystycznego może pozazdrościć im nie jedna obecna gwiazda (z kraju lub nawet i zagranicy!), żyjąca przecież w czasach, które oferują znacznie więcej możliwości oraz szans na sukces.

Z pewnością należy tutaj wspomnieć o Barbarze Apolonii Chałupiec, znanej szerszej publice jako Pola Negri. Chałupiec jako jedyna dotąd Polka na trwałe zapisała się w historii światowego kina oraz zrobiła przewrotną karierę za oceanem, będąc tym samym uosobieniem prawdziwego American Dream każdej świeżo wschodzącej gwiazdy. Zagrała w wielu filmach, podbijając serca widzów oraz mężczyzn – w Negri zakochany był sam Charlie Chaplin! Była prawdziwą diwą oraz doskonale potrafiła wykorzystać swoją popularność, by mówiono o niej jeszcze więcej. Lubiła opływać w luksusie i bogactwie wpolskie kinocale tego nie ukrywając.

Inną gwiazdą, odznaczającą się sporą charyzmą, urodą oraz seksapilem jest Kalina Jędrusik. Aktorka wprawdzie nie zrobiła kariery za granicą, jednak przez swoje wyraziste i ciekawe postaci, które odgrywała z  ogromna dawką talentu, zmysłowości oraz humoru na stałe wpisała się w serca Polaków, dla wielu będąc prawdziwą ikoną kina z lat 60. Podobnie jak Pola Raksa, znana z roli Marusi w serialu ,,Czterej pancerni i pies”, która do dziś jest uznawana za najładniejszą polską aktorkę oraz Barbara Brylska, która jako pierwsza Polka zdecydowała się wystąpić na ekranie w negliżu.  Nie należy zapominać tutaj również o Beacie Tyszkiewicz, pierwszej damie polskiego kina, będącej do dziś jedną z najbardziej znanych aktorek. Jedną z jej najwybitniejszych filmowych ról jest rola Izabeli Łęckiej, w którą Tyszkiewicz wcieliła się wręcz celująco.

Z bardziej współczesnych aktorek, którą uznać można za ikonę kina i którą pokochały miliony Polaków wymienić należy Annę Dymne, znaną najbardziej z roli Ani z filmów ,,Nie ma mocnych” oraz ,,Kochaj albo rzuć.” Aktorka na tle innych gwiazd odznaczała się przepiękną i oryginalną urodą, dzięki której przez długi czas mogła wcielać się w rolę młodziutkich dziewcząt.