Najlepsze horrory wszechczasów

horror

Wydawałoby się, że to w dzisiejszych czasach filmy grozy powinny wzbudzać największy strach i emocje wśród widzów. Ich realizatorzy mają w końcu dostęp do szerokiej gamy efektów specjalnych, za pomocą których mogliby stworzyć pełne napięcia akcje oraz przerażające postacie, które wzbudziłyby strach  nawet w największym chojraku. Niestety jednak, współczesne kino grozy pozostawia wiele do życzenia. Nowych produkcji pojawia się naprawdę niewiele, a jeśli już jakaś się trafi, to często spotyka się z krytyką publiczności, która zarzuca jej przewidywalność oraz nienaturalność.

Dlaczego tak jest? Czy może zdarzyć się tak, że widz widział już wszystko i po prostu nic nie jest w stanie go zaciekawić lub zaskoczyć? Niekonieczne, jednak nie da się ukryć faktu, że najlepsze horrory zostały już nakręcone, a reżyserzy chcąc powtórzyć sukces swoich starszych kolegów, często zbyt mocno inspirują się ich pomysłami. O jakich filmach grozy możemy więc powiedzieć śmiało, że są klasyką tego gatunku? Sprawdźcie nasze propozycje!

Halloween (1978) 

Psychopatyczny morderca ucieka z zakładu i zaczyna prześladować grupkę przyjaciół. Wtedy rozpoczyna się walka o ich życie, z której nie wszystkim uda się wyjść cało. Morderca jest oczywiście nieuchwytny, co daje mu dużą przewagę nad nastolatkami.

Piątek trzynastego (1980) 

Jedna z najdłuższych serii horrorów w historii kina. Pozwoliła na wykreowanie kultowej już dziś postaci Jasona Voorheesa, psychopaty i mordercy, który zawsze zasłaniał twarz przerażającą maską hokejową. Postać Jasona na stale weszła do popkultury oraz wielokrotnie była parodiowana. Fabuła Piątku trzynastego, to typowy slasher – grupa znajomych zostaje zaatakowana przez zabójcę (Jason), po czym część z nich zaczyna znikać w niewyjaśnionych okolicznościach.

horror

Lśnienie (1980) 

Film powstał na podstawie powieście Stephana Kinga o tym samym tytule. Główny bohater przeprowadza się wraz z rodziną do hotelu, umiejscowionego w górach. Niestety, miejsce jest opętane, przez co Torrance zaczyna popadać w obłęd. Lśnienie od momentu premiery cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wśród widzów, a ponadto znajduje się na liście 100 najlepszych filmów wszech czasów.

Koszmar z ulicy wiązów (1984) 

Kolejny horror i kolejna ikona. Chodzi tutaj oczywiście o Freddy’ego Krueger’a, który atakował grupki niewinnych nastolatków we śnie, brutalnie ich przy tym mordując. Powstało 8 części filmów, z czego w ostatniej Freddy mierzy się z inną legendą horrorów, wspomnianym wcześniej Jasonem. w 2010 roku nakręcono sequel filmu.