Największe koncerty w historii

Koncert, który na żywo ogląda 50 tysięcy osób robi wrażenie, prawda? A co jeżeli koncert jest oglądany przez przeszło 3,5 miliona osób? Ciężko jest znaleźć miejsce pozwalające na zrealizowanie takiego przedsięwzięcia oraz stworzenie odpowiedniego nagłośnienia, ale jak pokazuje historia – jest to jak najbardziej możliwe. Pod względem najliczniejszych występów bezkonkurencyjny jest Jean Michel Jarre, który posiada aż 4 wpisy do księgi rekordów Guinnessa. To właśnie na jego koncert w Moskwie przybyło 3,5 miliona osób świętujących wspólnie 850 lat Moskwy. Jakie inne koncerty przeszły do historii? Zapraszamy do zapoznania się z listą występów z najliczniejszą widownią.

 Festival Monster of Rock – 1,6 mln osób

Koncert odbył się w Moskwie w 1991 roku. Był to symboliczny okres dla Związku Radzieckiego, który po wydarzeniach w Niemczech i Polsce otworzył się na zachodnią kulturę. Monster of Rock był pierwszym koncertem tylko gwiazd Rocka w stolicy ZSRR, dlatego też cieszył się bardzo dużą popularnością. Bilety sprzedawały się w zatrważającym tempie, a organizatorzy obawiali się bezpieczeństwo uczestników. Nie obyło się bez bójek i przepychanek, ale w ogólnym rozrachunku koncert uznano za bardzo udany.

Love Parade 2008 – 1,6 mln osób

Love Parade jest festiwalem muzycznym z bardzo dużą tradycją – jest organizowany cyklicznie od 1989 roku i uważany za jedno z największych wydarzeń w świecie muzyki techno. Do 2006 roku festiwal odbywał się w Berlinie, gdzie artyści występowali przed prawie milionową publicznością. W 2008 koncerty zostały przeniesione do Dortmundu, gdzie bawiło się 1,6 miliona osób. Dotychczasowo jest to najliczniej oglądana edycja Love Parade.

Paris La Defense – 2,5 mln osób

koncertParis La Defense jest koncertem, który odbył się w 1990 roku z okazji rocznicy zburzenia Bastylii, a tym samym rozpoczęcia Rewolucji Francuskiej. Koncert został zorganizowany przez władze miasta w biznesowej dzielnicy Paris La Defense, gdzie zjawiło się aż 2,5 miliona osób. Na koncercie zagrała gwiazda muzyki elektronicznej – Jean Michel Jarre, który dzięki temu wydarzeniu wpisał się na listę rekordów Guinnessa. Jak się później okazało, nie było to ostatnie tak duże wydarzenie dla tego artysty.

Koncert Noworoczny w Rio de Janeiro – 3,5 mln osób

Rod Steward zagrał koncert na plaży Copacabana w Rio de Janeiro w 1994 roku. Koncert odbył się w związku z początkiem nowego roku i zgromadził aż 3,5 miliona słuchaczy. Przez 3 lata koncert ten nosił tytuł największego w historii.

850-lecie Moskwy – 3,5 mln osób

Francuz Jean Michel Jarre zagrał w 1997 roku koncert z okazji 850 rocznicy założenia miasta Moskwy. Było to niezwykłe wydarzenie, które cieszyło się w Rosji bardzo dużym zainteresowaniem. Na terenie kampusu Uniwersytetu  Moskiewskiego zebrało się 3,5 miliona osób.