Największe prace remontowe polskich zabytków ubiegłego roku

Zabytki architektoniczne są dumą naszego kraju. Kamienice, zamki i pałace, biblioteki i budynki użyteczności publicznej są ciekawą atrakcją turystyczną i zachwycają różnorodnością. Jednak, aby zabytki architektoniczne prezentowały się naprawdę pięknie, niezbędne są systematyczne budowlane prace naprawcze. Jak w Polsce dbamy o zabytki i jakie prace remontowe są wykonywane? Jaka jest rola rzeczoznawcy budowlanego w takich przedsięwzięciach i czy jego obecność jest niezbędna? Sprawdź więcej informacji na ten temat w poniższym artykule.

Historyczne budowle w doskonałej kondycji dzięki odpowiedniej pracy

Co roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeznacza określoną sumę pieniędzy na prace renowacyjne w celu odnowienia zabytków w różnych miejscach Polski. Pieniądze przeznaczane są na prace o różnym stopniu zaawansowania: część dotyczy odnowienia fasady budynków lub poszczególnych ich elementów, a czasami fundusze przekazywane są na generalny remont zabytkowej budowli. Dzięki temu można utrzymać najważniejsze budowle zabytkowe w kraju w naprawdę dobrym stanie – nawet po wielu, wielu latach nadają się one nadal do zwiedzania oraz podziwiania przez turystów. Bez odpowiedniej Tymczasem, dalej mamy możliwość zachwycać niebanalnymi rozwiązaniami oraz oryginalną architekturą z dawnych epok.

Dbanie o dziedzictwo narodowe należy do podstawowych obowiązków Ministerstwa Kultury. Bardzo istotne jest, aby podejmować prace renowacyjne budowli sakralnych i świeckich w odpowiednim momencie, ponieważ w przeciwnym razie może okazać się, że delikatne odnowienie poszczególnych elementów nie wystarczy. W minionym roku odnowione zostały między innymi Szklany Dom oraz pałac Zamoyskich w Warszawie, Aula Leopoldyńska i kościół św. Michała Archanioła we Wrocławiu, czy drewniany kościół Bartłomieja Apostoła w Mogile oraz renowacja słynnego ołtarza Wita Stwosza. Szeroki zakres prac w całej Polsce sprawia, że zabytki z różnych epok w naszym kraju stale zachwycają i przyciągają turystów nie tylko z różnych zakątków Polski, ale także z innych krajów z Europy i całego świata. aula Leopoldyńska Wrocław

Kontrola rzeczoznawcy budowlanego niezbędna podczas remontowania zabytków

Odnowa zabytkowych obiektów musi być przeprowadzana bardzo rozważnie. Niezwykle istotne jest zachowanie wszystkich oryginalnych elementów i odnowienie całości bez nadmiernego ingerowania w materiały. Ważne, aby styl całej konstrukcji oraz wszystkich detali został zachowany w nienaruszonym stanie, zgodnym z trendami obowiązującymi w czasach, gdy budowla powstawała. Dlatego też nad renowacją zabytków architektonicznych musi czuwać konserwator zabytków oraz rzeczoznawca budowlany z doświadczeniem w prowadzeniu prac tego typu, który będzie pilnował, aby wszystkie działania były wykonywane zgodnie z zaleceniami konserwatora i będą oddawać stan budynku zabytkowego z czasów jego świetności, zamiast niepotrzebnie go unowocześniać lub zmieniać. Prace remontowe pod nadzorem rzeczoznawcy budowlanego to gwarancja, że wszystko zostanie wykonane zgodnie z rygorystycznymi wytycznymi.

Rzeczoznawca budowlany to osoba, która posiada tytuł inżyniera lub technika budownictwa oraz odpowiednie uprawnienia do przeprowadzania fachowych ekspertyz budowlanych. Taka osoba powinna być niezależna od firmy budowlanej wykonującej działania remontowe. Ekspertyza budowlana w przypadku renowacji zabytków jest niezwykle istotna i gwarantuje wykonanie wszystkich istotnych prac zgodnie z wytycznymi oraz na czas. Rzeczoznawca budowlany jest niezbędny również podczas odnawiania budynków użyteczności publicznej, na przykład urzędów i szkół, bloków mieszkalnych i kamienic, a także prywatnych budynków mieszkalnych, czyli domów jednorodzinnych i bliźniaków. Jego opinia powinna być przede wszystkim rzetelna i możliwie jak najbardziej obiektywna i musi pokrywać się ze stanem faktycznym konstrukcji.