Niesłabnąca popularność konkursu Chopinowskiego

W październiku tego roku odbyła się XVII edycja międzynarodowego konkursu Chopinowskiego. Jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych na świecie konkursów muzycznych; odbywa się co pięć lat w Warszawie.

Niestety w tym roku Polacy nie stanęli na podium. Był to zdecydowanie rok młodych pianistów. Wygrał Koreańczyk Seong-Jin Cho, drugie miejsce zajął Charles Richard-Hamelin z Kanady, na trzecim miejscu stanęła Amerykanka Kate Liu.

Sylwetki laureatów

Seong-Jin Cho

Urodził się 28 maja 1994 roku w Seulu. Swoją przygodę z fortepianem rozpoczął w wieku 6 lat. W wielu 11 lat zagrał swój pierwszy publiczny koncert, a 5 lat później zwyciężył w 6. Edycji Międzynarodowego Moskiewskiego Konkursu Fryderyka Chopina. Grał z wieloma orkiestrami na całym świecie. Obecnie uczy się w Konserwatorium Paryskim w klasie Michaela Beroffa.

Charles Richard-Hamelin

pianinoUrodzony 17 lipca 1989 roku w Lanaudiere. Ten kanadyjski pianista jest absolwentem McGill University i Yale School of Music, aktualnie uczy się w Konserwatorium Muzycznym w Montrealu. W 2011 zdobył swoją pierwszą nagrodę: w konkursie Prix d’Europe zajął pierwsze miejsce. Jego sonata na konkursie Chopinowskim została uznana za najlepszą i Charles otrzymał za nią I nagrodę. W 2015 roku ukazała się jego płyta z muzyką Chopina.

Kate Liu

Urodziła się w 1994 roku w Singapurze. Zaczęła naukę gry na fortepianie w wieku 4 lat, już po 2 latach została dostrzeżona przez firmę Yamaha – zakwalifikowała się do konkursu dla uzdolnionych dzieci. W wieku 8 lat jej rodzina przeniosła się do USA. Obecnie studiuje na Curtis Institute of Music w Filadelfii. Jest laureatką wielu nagród muzyczny. Kate Liu została wytypowana przez słuchaczy
Polskiego Radia za najlepszą pianistkę XVII edycji Konkursu Chopinow