Płyty najchętniej kupowane przez Polaków

Przemysł muzyczny ma się w naszym kraju bardzo dobrze. Polacy chętnie kupują płyty, tym samym wspierając swoich ulubionych artystów. Nagrania są ogólnie dostępne i a ich ceny przystępne, dzięki czemu na zakupie płyt na cierpi nasz budżet. Jakie płyty są najczęściej kupowane przez Polaków? W tym celu sprawdziliśmy notowania OLiS i znaleźliśmy odpowiedź na to pytania. OLiS, czyli oficjalna lista sprzedaży detalicznej, prowadzona przez Związek Producentów Audio-Video od 23 października 2000 roku, zbiera szczegółowe informacje na temat sprzedaży płyt na terenie naszego kraju. W 2010 roku miało miejsce 500 notowanie listy, a z tej okazji OLiS wypuściło generalne zestawienie podsumowujące ponad 10 lat działalności. Jakie płyty były w tym czasie najchętniej kupowane przez naszych rodaków?

Bezkonkurencyjni Ich Troje

Zestawienie wypuszczone przez OLiS zawiera informacje na temat wykonawców, którzy najdłużej utrzymywali się na pierwszych miejscach na listach notowań. Kto przoduje w Polsce? Na pierwszymi miejscu znajduje się zespół ich troje, który zajmowali 1 miejsce przez aż 36 tygodni. Jest to wynik imponujący i świadczy o ogromnej popularności tego zespołu. Obecnie mało kto pamięta o Michale Wiśniewskim i jego towarzyszach, ale kilka lat temu to właśnie oni królowali na parkietach.

muzyka_polacy

2 miejsce należy do zespołu Feel, który uplasował się na 2 miejscu z wynikiem 27 tygodni. Podobnie jak Ich Troje, zespół Feel również lata świetności ma już za sobą. Najlepiej sprzedającym się artystą z zagranicy jest Leonard Cohen, który przez 13 tygodni znajdował się na szczycie listy, w tym przez 12 z albumem Ten New Songs. Zaraz za nim, z wynikiem 11 tygodni, znajduje się Sting – brytyjski piosenkarz od dawna cieszył się bardzo dużą popularnością w naszym kraju, co potwierdzają wyniki sprzedaży jego krążków.

Czy na liście znajdziemy wykonawców, o których już nikt nie pamięta? Młodsi czytelnicy mogli nie słyszeć o Kabarecie Tey, który przez 10 tygodni zajmował najwyższe miejsce na listach sprzedaży. Członkami zespołu byli m.in. Zenon Laskowik oraz Bohdan Smoleń. W latach 2003-2004 wyszyły 2 albumy, który osiągnęły spory sukces i rozgłos wśród słuchaczy.

Najczęściej kupowane albumy

W ubiegłym roku najlepiej sprzedającym się albumem w Polsce była płyta brytyjskiej piosenkarki Adele – 25. W 2014 roku największą popularnością cieszył się album Mini World francuskiej piosenkarki Indila. Ostatnim najlepiej sprzedającym się albumem polskiego wykonawcy jest Comfort and Happiness  Dawida Podsiadło.

W ubiegłym roku najlepiej sprzedającym się albumem w Polsce była płyta brytyjskiej piosenkarki Adele – 25.

Jak widać, polscy muzycy są w stanie rywalizować z zagranicznymi. Nasza redakcja zachęca do wspierania artystów poprzez kupowanie płyt – jest to najlepszy sposób na docenienie twórczości muzyków.