Polsat walczy z fat shamingiem

Fat shaming to pojęcie związane z dyskryminacją osób otyłych. Szczególnie w ostatnim czasie możemy zauważyć akty agresji w kierunku osób z nadwagą – w mediach oraz internecie promowany jest zdrowy tryb życia, a idealna sylwetka postrzegana jest jako chuda i umięśniona. Dyskursy, które powstały w obecnej kulturze, odnoszą się bardzo negatywnie do osób mających „grube kości” – w sieci cały czas pojawiają się memy oraz obrazki naśmiewające się z ludzi cierpiących z powodu nadmiernej masy ciała.

Pamiętajmy, że waga nie zawsze zależy od nas. Osoby posiadające spowolniony metabolizm, czy też chorujące na cukrzycę, mają często problemy z zrzuceniem zbędnych kilogramów, przez co narażone są na wyśmianie i brak społecznej akceptacji. Jak poradzić sobie z tym problemem i wygrać z obrazem idealnej sylwetki, tak chętnie promowanej przez zachodnie media?

fat

Bardzo szerokim echem odbiła się piosenka Meghan Trainor o nazwie All About That Bass, która prawie wprost naśmiewa się ze standardów wyznaczanych przez kulturę masową. W teledysku wystąpiły osoby z nadmierną wagą, ale zostały one przedstawione w pozytywnym świetle. Ta piosenka rozpoczęła dyskusję na temat obrażania oraz szydzenia z osób grubych. Wielu dziennikarzy zwróciło uwagę na społeczne przyzwolenie na naśmiewanie się z otyłych. Praktycznie na każdym kroku mamy z tym do czynienia, przez co stało się to normalne dla ogółu społeczeństwa.

Grube modelki już wkrótce w TV

Polsat w najbliższym czasie planuje wystartować z nowym programem telewizyjnym, którego misją będzie wyłonienie najlepszej modeki z grona kobiet z widoczną otyłością. Program będzie przebiegał na zasadach znanych nam z produkcji transmitowanej a konkurencyjnej stacji. Co należy zrobić, aby móc wystartować w programie? Osoby stojące za tym projektem wskazały kilka kryteriów, które muszą zostać spełnienie przez kandydatki. Po pierwsze, muszą one mieć przynajmniej 170 cm wzrostu oraz rozmiar 42. Drugim, równie ważnym czynnikiem, jest wiek kandydatek – muszą  być one między 20 a 28 rokiem życia.

Modelki Plus Size stają się coraz popularniejsze na zachodzie, ale w naszym kraju jest to wciąż zjawisko niespotykane. Warto w tym miejscu wspomnieć, że laureatką jednej z edycji amerykańskiego Top Model była właśnie modelka plus size – Whitney Thompson. Jaki będzie odbiór tego programu? ciężko jest to stwierdzić w tym momencie. Na pewno znajdzie się grono krytyków oraz osób, które będą naśmiewały się kandydatek w internecie. Niestety, takie zjawiska są powszechne w internecie słynącym z anonimowość. Liczymy, że program odniesie zamierzony cel i w naszych mediach pojawią się głosy dotyczące tzw. fat shamingu. Tylko czy nasze społeczeństwo jest na to gotowe?