Od wielu lat polska muzyka posiada swój charakterystyczny klimat i styl, wszyscy kochamy i doceniamy naszych artystów, jednak nadchodzi czas, gdy trzeba w końcu wyjść z cienia i dać się poznać szerszemu gronu odbiorców rozsianych po całym świecie. Pomoc w spełnieniu tych zamierzeń oferuje muzykom i kompozytorom Music Export Poland, który wypełnił lukę na polskim rynku muzycznym.
Polacy znani za granicą
W 2016 roku artystami i zespołami, z których twórczością zapoznało się najwięcej ludzi mieszkających poza granicami Polski, byli między innymi Marcin Przybyłowicz, Behemoth, Abel Korzeniowski, Riverside, Zbigniew Preisner, Michał Szpak. Na pierwszym miejscu uplasował się kompozytor i twórca podkładu muzycznego do Wiedźmina, następnie popularnością cieszył się zespół metalowy Behemoth, wielu kojarzący się z jego frontmanem Nergalem. Oprócz tego uznaniem cieszył się także zajmujący się muzyką poważną i filmową, Abel Korzeniowski, który już w 2010 roku był nominowany do Złotego Globu za stworzenie muzyki do filmu „Samotny mężczyzna”, jednak nie tylko on cieszył się uznaniem za stworzenie muzyki filmowej, ponieważ podobnie było w przypadku Zbigniewa Preisnera, kompozytora podkładów muzycznych, wielokrotnie nominowanego do nagrody Złotego Globu. Został jeszcze zespół Riverside, który swoim rockowym i metalowym brzmieniem spodobał się wielu obcokrajowcom, oprócz tego mamy jeszcze jednego przedstawiciela, nieco różniącego się od wcześniej wymienionych panów i zespołów, jest nim Michał Szpak. Były reprezentant Polski na Konkursie Piosenki Eurowizji, śpiewający utwory z pogranicza popu i rocka w Polsce zyskał popularność w talent show, jednak za granicą poznali go i pokochali między innymi po wystąpieniu w konkursie piosenki. Warto o tym wspomnieć, ponieważ przełamuje on pewną tendencję, którą można zaobserwować na podstawie wcześniej wymienionych artystów.
Największą popularnością cieszą się poza granicami Polski zespoły grające metal i rock oraz wszelkiego rodzaju kompozytorzy i twórcy podkładów filmowych, pomijani są za to piosenkarze popowi. Na temat tego problemu są różne opinie, jednak wszystko sprowadza się do trzech poważnych aspektów, słabej znajomości angielskiego przez polskich artystów, dobrej sytuacji na rodzimym rynku muzycznym, czego skutkiem jest lęk przed podjęciem ryzyka poza granicami kraju i na koniec, brak wsparcia od państwa. Te wszystkie kwestie przestaną mieć jednak jakiekolwiek znaczenie, ponieważ Music Export Poland wspierany przez ZAiKS i ZPAV oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ma za zadanie zapewnić radykalny wzrost eksportu polskich utworów, nagrań i artystów.
Music Export Poland
Biuro eksportowe polskiej muzyki jest organizacją, której brakowało przez wiele lat na polskim rynku muzycznym. Ich głównym celem jest koordynowania działań innych instytucji, pomoc w zdobywaniu informacji, nawiązywaniu kontaktów biznesowych oraz promowanie i upowszechnianie utworów polskich artystów poza granicami kraju, a przez to doprowadzenie także do znacznego wzrostu przychodów twórców i producentów. Szacuje się, że rocznie ZAiKS płaci nawet do 90 milionów złotych za utwory zagranicznych artystów, natomiast zarabia na eksporcie jedynie 6 milionów złotych, co bez wątpienia jest niezadowalającym wynikiem. Music Export Poland poprzez swoje działania i pomoc w promowaniu artystów oraz nawiązywania kontraktów z producentami zagranicznymi, może przyczynić się do zmiany tej sytuacji. Patrząc na obecny stan zapewne nieszybko odwróci role, jednak nie jest to niemożliwe i z biegiem czasu na pewno w znaczny sposób wpłynie na znaczenie polskich artystów na arenie międzynarodowej.