Polskie bohaterki literackie

Trzeba przyznać, że polscy pisarze to prawdziwi mistrzowie w kreowaniu postaci kobiecych. Stworzone przez nich osobowości są niezwykle charakterne – do tego stopnia, że albo się je kocha albo szczerze nienawidzi. Nie sposób bowiem przejść obojętnie obok ich kontrowersyjnych zachowań, śmiałych poglądów  oraz nieustępliwości w walce o własne przekonania. Poniżej przedstawiamy listę najciekawszych, polskich bohaterek, które na zawsze zmieniły oblicze literatury.

Andrzej Sapkowski – Wiedźmin: Yennefer z Vengerbergu

Kobieta, która na zawsze zdobyła serce Wiedźmina z pewnością musi być wyjątkową osobą. Taka też jest Yennefer, czarodziejka o wyjątkowej urodzie oraz jeszcze bardziej  niespotykanym charakterze. Yennefer jest osoba niezwykle wybuchową, której nie obce jest zarozumialstwo oraz wyrachowanie. Nie kryje się ze swoimi kąśliwymi uwagami oraz antypatiami, nigdy przed nikim niczego nie udaje. Jest bezkompromisowa przez co na początku często budzi niechęć. Dopiero zagłębienie się w jej przeżycia pozwala nam ją zrozumieć aż w końcu – polubić. Yennefer z jednej strony jest silną, nieustraszoną kobietą, która nigdy nie poddaje się zwykłym ludzkim słabością. Jednak jej drugie, choć skrzętnie skrywane, oblicze przedstawia ją jako niezwykle uczuciową osobę, pragnącą ciepła oraz bliskości. Niby więc mamy do czynienia w tym momencie z postacią magiczną, ale jednak taką , której nie obce są ludzkie ułomności oraz skazy. To wszystko składa się jednak na wyjątkowość tej postaci oraz zapewnia jej miejsce w naszym rankingu.

20233383794_6ee034f8eb_b

 

Bolesław Prus – Lalka: Izabela Łęcka

Co prawda fani ,,Lalki” nie szczędzą ostrych słów pod adresem Izabeli określając ją dosyć niewybrednymi przydomkami, to jednak naszym zdaniem jest to postać, która zasługuje na to by spojrzeć na nią nieco przychylniejszym okiem. Nie da się bowiem ukryć faktu, że gdyby nie fanaberie Izabeli oraz jej lekceważący stosunek do wszystkiego i wszystkich to ,,Lalka” nie byłaby już tą samą powieścią i prawdopodobnie nie wzbudzałaby już żadnych emocji. Ponadto jest ona doskonałym odstępstwem od pozostałych, nudnie wręcz wykreowanych postaci pozytywistycznych. Myślę więc, że możemy śmiało pokusić się o stwierdzenie, iż to właśnie grymasy Izabeli przyczyniły się do spektakularnego sukcesu ,,Lalki”.

Beata_Tyszkiewicz_Polish_actress

 

Juliusz Słowacki – Balladyna: Balladyna

Nie ma drugiej tak bezkompromisowej postaci jak Balladyna. Dziewczyna wie czego chce i nie cofnie się przed niczym by osiągnąć swój wymarzony cel. Nawet jeśli to oznacza, że każda bliska jej osoba będzie musiała ponieść śmierć. Postać Balladyny mimo całego zła, które sobą reprezentuje budzi pewnego rodzaju respekt oraz ciekawość. Zachowanie dziewczyny przekracza bowiem wszelkie bariery moralności oraz przyzwoitości. Reprezentuje też zachowania, o których normalny człowiek bałby się nawet pomyśleć. Jednak ze względu na tak butny typ charakteru oraz niewzruszoność na konsekwencję swoich działań, Balladyna jest bardzo interesującą postacią, którą każdy czytelnik tej tragedii pragnie poznać nieco bliżej.

balladyna