Powrót do klasyki: NFS Underground 2

Każdy fan wyścigów samochodowych zna serię Need For Speed – jest to produkcja, której początków możemy szukać w 1994 roku, kiedy to miała miejsce premiera gry Road & Track Presents: The Need for Speed. Przez wiele lat popularny NFS nie miał sobie równych – seria zawsze wyprzedzała konkurencję, a każda kolejna odsłona wyścigów zbierała bardzo dobre oceny i sprzedawana była w milionowych nakładach. W tym artykule będziemy wspominać grę, która już teraz uznawana jest za kultową w środowisku graczy, a wydana została zaledwie 13 lat temu. Mowa oczywiście o tytule NFS Underground 2, czyli pierwszej produkcji, w której gracz otrzymał dostęp do rozbudowanego, otwartego świata.

Seria od samego początku poszła w innym kierunku, niż konkurencyjne tytuły, takie jak np. Gran Turismo czy Colin Mcrae – gry te bowiem oferowały legalne wyścigi, odbywające się na wyznaczonych trasach bądź torach. W przypadku NFS-ów mieliśmy do czynienia z nielegalnymi wyścigami po ulicach miast oraz prowincji. Graczom ten pomysł przypadł do gustu od samego początku, więc bardzo chętnie sięgali oni po produkcje EA Games.

W przypadku NFS-ów mieliśmy do czynienia z nielegalnymi wyścigami po ulicach miast oraz prowincji. Graczom ten pomysł przypadł do gustu od samego początku, więc bardzo chętnie sięgali oni po produkcje EA Games.

Gra NFS Underground z 2003 roku wprowadziła do świata komputerowego pewne innowacje – gracz mógł od tego momentu samodzielnie tuningować pojazdy, zarówno ich karoserię jak i podwozie. Pozycja ta została przyjęta bardzo dobrze i na fali jej popularności producent postanowił wydać kontynuację.

NFS Underground 2 wyszedł zaledwie roku później – w 2004 roku, a oczekiwania graczy względem produkcji były jeszcze większe, niż w przypadku pierwszej części. Pracownicy EA Games zdawali sobie dobrze sprawę, przed jakim wyzwaniem stoją, dlatego też postanowili jeszcze bardziej zaskoczyć graczy.

nfs1

Największą różnicą, która została zaimplementowana w tej części, jest bezsprzecznie otwarty świat w całości oddany do dyspozycji graczy. W NFS Underground 2 wcielamy się w ulicznego kierowcą, który porusza się po dużym mieście, podzielonym na pewne, tematyczne dzielnice. Wraz z postępem w grze, odkrywaliśmy kolejne obszary, a co za tym idzie, nowe pojazdy oraz części do ich tuningu. Fani serii byli wręcz zachęcani do eksploatacji nowych części w celu znalezienia nowych podzespołów do swoich samochodów.

Sam model jazdy oraz grafika dużo się nie zmieniła w stosunku do części pierwszej, ale to właśnie tętniące życiem miasto oraz jeszcze więcej opcji tuningu zadecydowały, że NFS Underground 2 zebrał jeszcze lepsze noty, niż jego poprzednik. Gracze dostali do dyspozycji o wiele więcej różnorodnych aut, które można było ulepszać również wewnątrz, instalując np. w bagażniku system car audio bądź podświetlenie

Warto również zwrócić uwagę na wątek fabularny pojawiający się w tej produkcji – nasz kierowca przestał być anonimowy, a na przestrzeni gry  poznajemy dokładnie jego historię i możemy się z nim dobrze zidentyfikować. Opowieść przedstawiona w formie komiksu okazał się strzałem w dziesiątkę.