Recenzja książki Made in Poland – E. Marata i M. Wójcika

Made in Poland to wywiad-rzeka z byłym żołnierzem AK, Stanisławem Likiernikiem, stanowiący świadectwo brutalności czasów II wojny światowej. Książka opowiada o bezwarunkowej miłości do Ojczyzny, przekleństwie z tym związanym, nacjonalizmie oraz odwadze, która zbyt często mylona jest dzisiaj z chęcią do braterskiego umierania. Made In Poland jest również swoistym dowodem na to, że niektóre rany nigdy się nie zagoją, przez co wymagają ciągłego upamiętniania, tak aby nikt o nich nigdy nie zapomniał.

 

Wojna bez cenzury

 

Likiernik po 70 latach od wybuchu Powstania Warszawskiego, zdecydował się opowiedzieć o kulisach tego wyjątkowego dla Polski wydarzenia. Możemy więc poznać prawdziwe, często wręcz szokujące losy żołnierzy oraz dowódców AK, przekonać się jak wyglądała praca w dywersji oraz dowiedzieć się jak częste w tamtych były wybory  pomiędzy życiem a śmiercią wrogów oraz przyjaciół. Na korzyść książki działa

źródło: Wirtualna Polska
źródło: Wirtualna Polska

w tym momencie fakt, iż Likiernik opowiadając o swoich przeżyciach unika generalizacji oraz pozwala sobie na polemikę z treściami, które ukazały się w innych publikacjach historycznych. Jego opowieść jest prawdziwa, pełna pasji i emocji, dzięki czemu rzuca całkiem nowe światło na znane nam dotąd fakty dotyczące Powstania Warszawskiego. Stanisław Likiernik nie boi się krytykować oraz rzucać ostrych słów w stronę dowódców, którzy zmuszali młodych ludzi do walki na barykadach, wpajając im tym samym fałszywy obraz bohaterstwa i odwagi. Jednocześnie jednak broni honoru młodzieży, podziwiając i chwaląc ich solidarność oraz gotowość do walki za Ojczyznę. Dzięki tej opowieści czytelnik uzyskuje dobitny i realistyczny obraz dramatycznych przeżyć z okresu II wojny światowej, które były – żołnierz określa to wprost – wielką tragedią.

 

Życiorys jak z książki

Życiorys Likiernika posłużył jako inspiracja dla pisarza, Romana Bratnego, który na podobieństwo żołnierza stworzył słynną postać Stanisława ,,Kolumbo” Skiernika, legendę Polski Walczącej, oraz symbol całego pokolenia, gotowego walczyć w obronie swojego kraju.

 

Tytuł: Made in Poland. Opowiada jeden z ostatnich żołnierzy Kedywu

Stanisław Likiernik 

Autorzy: Emil MaratMichał Wójcik 

Wydawnictwo: Wielka Litera

Oprawa: miękka

Liczba stron: 304