Renesans płyt winylowych w Polsce

Płyta gramofonowa jest jednym z najstarszych oraz najpopularniejszych nośników muzyki. Okrągła płyta wytwarzana z wosku, szelaku bądź ebonitu w czarnym kolorze z charakterystycznymi rowkami znana jest ludzkości już od ponad 100 lat. Pierwsze płyty winylowe pojawiały się już w drugiej połowi XIX wieku – za ich wynalazcę uznaje się Emila Berlinera, który opatentował produkcję czarnych płyt i pracował nad udoskonalaniem tego nośnika. Winyle cieszyły się bardzo dużą popularnością aż do końca lat 80. kiedy to zostały wyparte przez digitalizację oraz kasety. W Polsce płyty winylowe cieszyły się bardzo dużą popularnością za czasów komunizmu i w latach 90., kiedy to były najczęściej sprowadzane z krajów ZSRR oraz Niemiec. W momencie pojawienia się płyt CD, winyle bardzo szybko zostały wyparte z rynku i wiele kolekcji zostało sprzedanych za grosze.

Moda na winyle wraca

W ostatnich latach możemy zauważyć trend związany z powrotem płyt winylowych do łask – cały czas powstają nowe sklepy, które oferują bardzo szeroki zakres płyt winylowych różnych wykonawców. „Gromadzenie płyt to kolekcjonowanie wspomnień z lat młodości. Dużo starszych osób decyduje się na zakup gramofonu oraz płyt winylowych słuchanych w przeszłości. W naszym sklepie około 70% klientów stanowią osoby starsze, dla których winyle stanowią pamiątkę minionych lat. Zakup płyt gramofonowych jest więc niejako ucieczką do wesołych lat młodości” – tak na temat powrotu winyli wypowiada się Janusz Młynarski, właściciel krakowskiego sklepu poświęconemu płytom winylowym.

Zakup płyt gramofonowych jest więc niejako ucieczką do wesołych lat młodości

Jak się okazuje, nie tylko starsze osoby decydują się na zakup woskowych płyt – spora ich część jest nabywana przez osoby młode, które w okresie dojrzewania nie miała styczności z tym nośnikiem. Dlaczego to właśnie młodzi ludzie decydują się tworzeniem kolekcji czarnych płyt?

vinyl

Na forach internetowych znajdziemy wiele opinii na ten temat – płyty winylowe są wybierane głównie z powodu niepowtarzalnego wyglądu oraz klimatu. Płyty CD są bardzo powszechne i nie posiadają tak atrakcyjnego wyglądu, przez co coraz więcej osób decyduje się na zakup winyli.

Czy winyle muszą być tak drogie?

Co jest największym problemem osób kolekcjonujących muzykę na płytach gramofonowych? Z pewnością ich cena, która często waha się w okolicach 100 złotych. W tej cenie moglibyśmy powiększyć nasz zbiór o nawet 5 płyt CD. Nie mówimy oczywiście o edycjach kolekcjonerskich czy winylach wydawanych w ograniczonym nakładzie – tutaj kwoty często sięgają kilku tysięcy złotych.

Czy koszta wyprodukowania płyt winylowych są aż tak duże? Okazuje się, że wcale nie. Obecnie stosowane materiały są tanim oraz bardzo trwałym zamiennikiem, dzięki czemu koszt wyprodukowania płyty został zminimalizowany. Dlaczego więc ceny są tak duże? Testy pokazują, że płyty sprzed lat zapewniają nagrania na o wiele lepszym poziomie i bez dodatkowej obróbki komputerowej.