Sułtan – recenzja książki Demet Altınyeleklioğlu

Sułtan - zapowiedź książki

Sułtan jest powieścią inna niż te, znane czytelnikowi wyłącznie europejskiej i amerykańskiej literatury. Ze względu na pochodzenie autorki oraz umiejscowienie fabuły w czasach Imperium Osmańskiego czytelnik wielokrotnie staje wobec nieznanych elementów rzeczywistości.

Zapraszamy do Imperium Osmańskiego

Sułtan to wielogłosowa powieść, której wątki koncentrują się wokół postaci Dżema, osób z jego najbliższego otoczenia oraz całego Al-Osman (Imperium). Poznajemy Dżema jako młodego chłopaka, trzeciego syna wielkiego sułtana Mehmeda Zdobywcy.  Zainteresowania Dżema od młodości koncentrują się wokół polowań i poezji. Z czasem jednak, po śmierci najstarszego brata i następcy tronu, Dżem zaczyna rozważać objęcie tronu i pokonanie drugiego brata. Duży wpływ na młodego sahzedę (syna sułtana) mają kobiety w jego otoczeniu – matka, nałożnica i służąca.

Demet Altınyeleklioğlu

Interesujące różnice

Dżem chowany we własnym pałacu, z dala od ojca, uczony jest przez dwoje nauczycieli, otoczony kobietami. Jako syn nałożnicy, trzeci w kolejce do tronu nie ma szans na jego objęcie. Prawo tureckie obowiązujące w tamtych czasach jasno określa jak postąpić ma najstarszy syn po śmierci ojca i objęciu tronu – ma zabić pozostałych przy życiu braci, tak by nikt nie śmiał podnieść ręki na prawowitego władcę. Dżem z czasem zaczyna rozumiem jak działa prawo oraz to, że aby objąć tron zamiast starszego brata, będzie musiał pierwszy go zgładzić.

Kultura islamu przedstawiona w powieści odległa jest od tej znanej w Europie, przez co niejednokrotnie czytelnik stawiany jest w sytuacji, w której zmierzyć się musi ze swoimi przyzwyczajeniami i tym co uważa za „zwykłe i codzienne”, a co tak naprawdę jest elementem europejskiej kultury. Przykładem takiej sytuacji jest np. skierowanie do młodego Dżema nałożnicy czy posiadanie przez sułtana haremu, w którym kobiety walczą o chociaż chwilę uwagi sułtana. W takim świecie nie ma miejsca na rozumianą w europejski sposób miłość. Podczas czytania książki dużą pomocą okazują się przypisy, które opisują niektóre części świata przedstawionego, bez nich czytanie tej książki mogłoby okazać się bardzo trudne i mało zrozumiałe. Książka pozwala na poznanie odległej kultury – jest wyjątkowo interesującą pozycją dla osób, które lubią czytać powieści tureckie i interesują się tą tematyką.

Zapraszamy do czytania książki Sułtan, która już od dzisiaj jest dostępna w sprzedaży!

Sułtan - zapowiedź książki

Tytuł: Sułtan

Tytuł oryginalny: Cem Sultan

Autor: Demet Altınyeleklioğlu

Tłumaczenie: Anna Banasiak, Justyna Byszewska

Wydawnictwo Wielka Litera, 2017

Oprawa: miękka

Liczba stron:592