Sztuka kaligrafii artystycznej

kaligrafia pismo

Kaligrafia artystyczna jest znana i ceniona od wielu lat. Proces jej wykonywania jest tak samo atrakcyjny, jak końcowy efekt pracy. Aby w sposób prawidłowy tworzyć sztukę kaligrafii, należy zaopatrzyć się w najwyższej jakości, markowe akcesoria. Wszelkie elementy, jakie wykorzystywane są do tworzenia oryginalnych, ozdobnych napisów, muszą być jak najlepsze.
Tę technikę wykorzystuje się w różnych celach. Napisy mogą ozdabiać kartki, mogą być wykorzystane w technice decoupage oraz stanowić sztukę samą w sobie. Kaligrafia może być stylizowana na starodawne pismo, litery 3D oraz wiele innych.

Akcesoria do kaligrafii

kaligrafiaWiele jest rozmaitych elementów, jakich możemy użyć, by powstał piękny rysunek stworzony głównie z napisów.

  • Zestawy stalówek – różne grubości, długości i kształty i długości stalówek, pozwalają nam uzyskać rozmaite wielkości liter i motywów ozdobnych. W zestawie takim znajdziemy również nakładki, przedłużenie pióra. Stalówki są podstawowym wyposażeniem każdego artysty, który tworzy sztukę kaligrafii.
  • Pióra i pędzle – do wykonywania kaligrafii artystycznej, potrzebne są szczególnie twarde, dobrej jakości pędzle. Jest to istotne zwłaszcza przy wypełnianiu liter kolorami. Grube włosie pędzla pozwoli na równomierne rozprowadzenie farby bez wychodzenia za linię. Pióra oraz pędzle mogą mieć różną grubość.
  • Tusze o różnych kolorach i atramenty – stosuje się je w przypadku stosowania stalówek, często też pędzli.
  • Ołówki – tworzenie zawsze rozpoczyna etap szkicu. Ołówki różnej grubości są idealne do rozpoczęcia kaligrafii artystycznej.
  • Markery pojedyncze i w zestawach, blendery – markery świetnie kryją, dlatego to ich używa się najczęściej podczas kolorowania liter i tła. Większość osób kupuje całe zestawy markerów o konkretnych kolorach (np. tylko pastelowe lub tylko odcienie brązu). Blendery służą do rozmazywania kolorów, dając efekt gradientu. Dzięki niemu, można również mieszać ze sobą różne kolory, uzyskując efekt cieniowania.
  • Pastele – suche lub mokre pastele są często stosowane do kolorowania liter oraz tła.
  • Zestawy pastelowe – jest to paleta kilku kolorów wraz z pędzelkami, którymi możemy nanosić odpowiednie kolory na litery i zdobienia.
  • Taśmy klejące – jest to obowiązkowy element w tworzeniu kaligrafii, zwłaszcza jeśli najczęściej rysujemy geometryczne kształty. Przyklejanie taśmy wokół litery, pozwoli na spryskanie jej różnymi kolorami farb, nałożenie dużej ilości tuszu czy pasteli. Dzięki niemu, nie będziemy wychodzić za linie. Taśmy bardzo łatwo się odrywa, przez co nie zniszczymy naszej pracy.

Powyższe akcesoria są wykorzystywane zarówno przy tworzeniu kaligrafii, jak i kreślarstwa.

Artykuły do kaligrafii w sklepie plastycznym

W dobrym sklepie plastycznym, każdy artysta może zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria do sztuki kaligrafii i kreślarstwa. Technika ta jest co prawda rzadziej spotykana niż tradycyjne malarstwo lub rysowanie artystyczne ołówkiem. Niemniej jednak, kaligrafia wciąż zachwyca swoim pięknem. Tworzenie nietypowych napisów, które dodatkowo ozdobione są różnymi motywami, jest możliwe dzięki użyciu wysokiej jakości marketów i tuszy.
Ze względu na piękno kaligrafii, wzrasta liczba osób, które chcą się nauczyć tej sztuki. Sklep plastyczny udostępnia nam ogromny wybór spośród powyżej wymienionych materiałów – zapoznaj się z ofertą artykułów do kaligrafii. Każdy artysta – zarówno początkujący, jak i wprawiony w tworzeniu kaligrafii artystycznej, może zaopatrzyć się w rozmaite artykuły, które pozwolą na szlifowanie talentu. Dostępność akcesoriów związanych z tą techniką umożliwia szybkie nauczenie się nowej techniki artystycznej.