Właściwa postawa patriotyczna

W ostatnich latach można zaobserwować w Polsce wzrost postaw patriotycznych. Objawia się to między innymi pojawiającą się większą ilością flag w oknach na ważnych świętach państwowych, ale również wzrostem zainteresowania najróżniejszą odzieżą patriotyczną. Poza tym nietrudno nie zauważyć, że powstaje coraz więcej seriali i filmów o tematyce historycznej, w których coraz częściej wysławia się polskich bohaterów wojennych. Być może z tego względu zwiększył się popyt na flagi państwowe. Taki obrót spraw w ojczyźnie niezwykle cieszy.

Patriotyzm pod flagą biało-czerwoną

Bowiem brak postaw patriotycznych nie wróży nic dobrego. Nie chodzi w tym wszystkim o wywyższanie się ponad inne narody, czy potępianie innych narodowości zamieszkujących Polskę. W patriotyzmie nie chodzi o nacjonalizm, jak wielokrotnie media próbują wmawiać to swoim słuchaczom. Chodzi o pokazanie zarówno światu, jak i Polsce, że Polacy kochają swój kraj, są wdzięczni tym, którzy ginęli w jego obronie i że jest to naród dumny. Flagi powiewające w oknach czy w samochodach są czymś pięknym. W takich postawach miłujących ojczyznę widać wyraźnie przywiązanie do własnej tradycji i kultury. Nie da się bowiem ukryć, że dziedzictwo polskie jest bogate, więc jest czym się szczycić przed innymi narodami. Oczywiście powiewające na wietrze flagi państwowe nie sprawią, że Polska stanie się silna i mocna, ale także nie zapewni jej bezpieczeństwa, ale najprawdopodobniej za tymi sztandarami narodowymi stoją ludzie gotowi poświęcić wiele dla dobra swojego kraju. Dla wielu młodych ludzi jest zadziwiające to, że ktoś był w stanie poświęcić życie swoje i rodziny dla dobra wspólnego. Dla swojego kraju. Dlaczego zatem to robili? Ponieważ wiedzieli, że po nich przyjdą następne pokolenia- ich dzieci, wnuki, prawnuki i dla nich walczyli o lepszy czas. Kiedyś być może więcej myślało się o innych, dziś więcej obecnych jest postaw egoistycznych. A może wcale tak nie jest, tylko ktoś próbuje wmówić społeczeństwu, że nie warto być patriotą. Nie warto wywieszać flag na święta państwowe.

patriotyzm

Tylko komu i dlaczego na tym zależy? O Polskę od zawsze inne narody się biły, zdaje się zatem, że kraj ten jest niezwykle cenny dla wielu. Mając tę świadomość tym bardziej należy trzymać się własnej tożsamości i nie pozwolić, by ktokolwiek chciał ją wyrwać. Poza tym brak postaw patriotycznych zwiastować może szybki upadek danego państwa. Dlaczego? Ponieważ żaden kraj ani społeczeństwo nie pójdzie na przód oparty wyłącznie na postawach egoistycznych. Miłość do ojczyzny nie objawia się jedynie trzymaniem flagi państwowej, ale również (a może przede wszystkim?) uczciwym podejściem do wypełnienia własnych obowiązków- w pracy, rodzinie; w płaceniu podatków, wypłacaniu należytej pensji w terminie. Wszystko to z miłości do Polski i Polaków. Tak podchodząc do pojęcia patriotyzmu ma się większe szanse na to, by ojczyźniana gospodarka lepiej i prężniej się rozwijała, a to równocześnie wpłynie na rozwój obywateli. Jak widać taka postawa patriotyczna nic nie kosztuje, życia tracić nie trzeba, a lepszy żywot można otrzymać.

Sponsorem artykułu jest sklep iFlagi, który działa także w internecie.