Jeśli dziecko już od wczesnych miesięcy swojego życia przejawia zainteresowanie instrumentami i wszystkimi urządzeniami domowymi, które wydają z siebie jakiekolwiek odgłosy, należy zwrócić szczególną uwagę na rozwój właśnie tych elementów we wczesnych fazach rozwoju. Oczywiście absolutną podstawą przy wychowywaniu każdego dziecka, tym bardziej takiego bez zdolności muzycznych, jest wypracowanie z nim odpowiednich odruchów muzycznych, trenowanie rytmiki i słuchu jako takiego.
Interpretacja muzyczna a talent
Bez umiejętności właściwego interpretowania dźwięków, ich naśladownictwa czy zdolności rytmicznego poruszania własnym ciałem, kształtowanie później bardziej skomplikowanych zdolności psychofizycznych może być dodatkowo utrudnione. Dlatego dla bezpieczeństwa wszystkich dzieci uczęszczających do przedszkola bardzo dużą część codziennych zajęć zajmuje właśnie zabawa muzyką, piosenkami i instrumentami – bynajmniej z założenia, że każde z dzieci w grupie może zostać drugim wirtuozem lub kompozytorem.
Ważniejsze jest odpowiednie przygotowanie malutkiego dziecka do późniejszych wyzwań edukacyjnych i socjalizacyjnych, które bez wątpienia przyjdzie mu przejść w najbliższych latach. Jeśli jednak mamy do czynienia z dzieckiem o wyjątkowych predyspozycjach z zakresu rytmiki, żywo zainteresowane każdym instrumentem grającym, warto jest poświęcić dodatkowy czas na oswojenie go z konkretnymi zasadami muzyki.
W dzisiejszych czasach nie brakuje już materiałów wideo, na których czterolatkowie z powodzeniem odgrywają doskonałe partie solowe na perkusji czy gitarze basowej.
Właściwie instrument nie ma dużego znaczenia – oczywiście lekcje pianina czy kontrabasu dla bardzo młodego człowieka mogą nieść ze sobą ograniczenia typowo motoryczne – ogarnięcie instrumentu dużo większego od siebie jest po prostu trudne.
Jeśli jednak dziecko oswaja się nawet z tak przerośniętym instrumentem od najmłodszych lat, dość szybko opanuje jego podstawy i po kilku latach, gdy będzie już w stanie całkowicie i kompletnie wykorzystać wszystkie możliwości instrumentu, będzie na poziomie prawdziwego wirtuoza.
Dziecko może mieć genetyczne zdolności tworzenia muzyki
Oczywiście problemu nie mają takie dzieci, których rodzice sami mają konkretne umiejętności muzyczne i bardzo często to właśnie w domach, gdzie dużo się śpiewa, gra na instrumentach i słucha muzyki, dziecko musi siłą rzecz przejawiać takie zdolności od najmłodszych lat.
W takich sytuacjach przeważnie sami rodzice są w stanie dość skutecznie zaplanować rozwój muzyczny swojego dziecka i zagwarantować mu podstawowe warsztaty, a jeśli dziecko będzie chciało zacząć naukę na zupełnie innym instrumencie, zapiszą na lekcje pianina czy też skrzypiec.
W przypadku rodziców, którzy sami nie interesują się szczególnie muzyką, problematyczne może być nawet zauważenie, że małe i niemówiące wiele dziecko przejawia większą żywotność, gdy do gry wchodzą różne instrumenty i wokale.
Jeśli jednak jest się dość spostrzegawczym rodzicem, bez wątpienia nie powinno być problemu nie tylko z zauważeniem, że dziecko rwie się do tańca czy grania, ale także który instrument lub gatunek muzyczny podoba się mu najbardziej.