A jednak nie zgadliśmy – w poprzednim wpisie podawaliśmy, jakie nazwiska uznawane są za pewnych kandydatów do literackiej Nagrody Nobla, jednak Akademia zaskoczyła bukmacherów i nas, przyznając nagrodę brytyjskiemu pisarzowi – Kazuo Ishiguro.
Kazuo Ishiguro – rys twórczości noblisty
Ishiguro to brytyjski pisarz japońskiego pochodzenia – urodził się w 1954 roku w Nagasaki, a gdy miał 6 lat cała rodzina przeniosła się do Anglii. Choć mieszka i tworzy w Wielkiej Brytanii, to Japonia i Daleki Wschód zajmują w jego twórczości ważne miejsce. Wielu bohaterów jego książek ma japońskie korzenie, jednak jest równocześnie pisarzem na wskroś brytyjskim – doskonale zna rzeczywistość swojej ojczyzny i swym przejrzystym, prostym, a jednocześnie pełnym niedopowiedzeń językiem potrafi doskonale oddać mentalność Brytyjczyków.
Cechą jego twórczości jest przede wszystkim sposób prowadzenia narracji – jego bohaterowie adresują do czytelnika osobisty monolog, graniczący niekiedy z solilokwium, w którym obnażają stopniowo swoją duszę. W jego powieściach nic nie jest takie, jak wydaje się na początku, a postępująca opowieść odsłania delikatną, podskórną tkankę wydarzeń, które uczyniły bohaterów jego książek takimi, jakimi są. Autor prowadzi z czytelnikiem swobodny dialog – mówi ustami swych bohaterów tak, jakby znał odbiorcę swoich tekstów, więcej nawet – jakby odbiorca doskonale znał narratora.
Równocześnie w swych powieściach porusza delikatne tematy – problem tożsamości kształtowanej przez historię – jednostkową, osobistą, determinowaną ludzkimi wyborami – a także Historię. Ishiguro nie sili się jednak nigdy na tanie moralizatorstwo – choć prostota jego języka może sugerować, że jest to literatura łatwa w odbiorze. Jest autorem, który potrafi zaskakująco świadomie i wiarygodnie stworzyć bohatera i rekonstrować – a raczej tworzyć przed oczyma czytelnika – jego wspomnienia, z których wyłania się obraz człowieka często pogodzonego z losem, czasem uciekającego od swoich wspomnień, innym razem pełnego buntu, który jednak przyszedł zbyt późno.
Jeśli więc nie zetknęliście się do tej pory z twórczością Kazuo Ishiguro, być może wzrost zainteresowania jego książkami pozwoli wam nadrobić te zaległości?