Gatunki filmowe

Filmy dzielą się pod względem wielu kryteriów, natomiast najpopularniejszym i najważniejszym jest zapewne ich gatunek. Lata kinematografii pozwoliły na wypracowanie wielu z nich przyjrzyjmy się tym najważniejszym.

Komedia – prawdopodobnie jeden z najbardziej lubianych gatunków filmowych. Przede wszystkim ze względu na łatwość przyswajania fabuły, brak potrzeby głębokiego wejścia w świadomość czy światopogląd bohaterów. Komedia to gatunek filmowy, którego zadaniem jest przedstawienie widzowi zabawnych scenek lub całych sekwencji, które ze względu na swoją absurdalność, groteskę bądź ukazanie niesztampowego poczucia humoru bohaterów wywołują śmiech oraz radość wśród widzów. Komedie często oskarżane są o słabą fabułę i skoncentrowanie się na li jedynie przedstawieniu scen humorystycznych, natomiast to właśnie wydarzenia fabularne podkreślają całą śmieszność zaistniałych sytuacji. Do najpopularniejszych komedii z pewnością możemy zaliczyć cykl Krzywe Zwierciadło, film Głupi i Głupszy, serię filmów z Jasiem Fasolą oraz polskie komedie takie jak Sami Swoi, Miś, Rejs czy nowszy Testosteron.

Dramat – ten gatunek filmowy z pewnością nie należy do najłatwiejszych w zdefiniowaniu. Generalnie najczęściej zawiera w sobie wątki obyczajowe, sensacyjne a także nieco thrillera. Zwykle dramat opowiada historię, która ukazuje problematyczne dla bohaterów wydarzenia, natomiast nie każdy dramat musi kończyć się źle, część produkcji kończy się happy-endem. Do najlepszym twórców dramatów z pewnością zaliczymy Hollywood, które dzięki bazowaniu na prawdziwych historiach tworzy wiele dobrych dramatów każdego roku. Do najlepszych z pewnością zaliczymy Skazanych na Shawshank, Piękny Umysł czy W pogoni za szczęściem.

Horror – filmy należące do tego gatunku należą do bardzo popularnych chociaż rzadko są kasowe, głównie ze względu na stosunkowo niskie zainteresowani tymi produkcjami ze strony kin. Tylko najlepsze produkcje rekomendowane są przez sieci kinowe i tylko te filmy, które są sequelami mają rzeczywiste szanse zwabić do kin wiele osób. Wytwórnie filmowe zarabiają jednak także na sprzedaży płyt z filmami, dzięki metodzie wypożyczania czy poprzez promocję ich w małych internetowych serwisach. Najpopularniejsze produkcje z gatunku horroru to z pewnością The Ring, Dark Water, Sinister, Piła czy Teksańska Masakra Piłą Mechaniczną.

Horror

Thriller – ten gatunek to zgrabne połącznie dramatu, kina grozy a także horroru. Thriller daje widzowi pewne poczucie niepewności oraz zagrożenia, zwłaszcza w przypadku kiedy fabuła opiera się na przedstawieniu morderstwa lub serii morderstw. Thriller to znakomite kino, które przyciąga widzów przed ekranu, powoduje wzrost emocji oraz ciśnienia w żyłach. Zwykle thrillery pochodzą ze Stanów Zjednoczonych, jednakże do krajów, które produkują dobre thrillery możemy zaliczyć również Wielką Brytanię czy Australię. Ciekawe produkcje z tego gatunku to Wolf Creek, Milczenie Owiec, Siedem czy z nowszych – Zaginiona Dziewczyna. Warto także wspomnieć, że thriller najczęściej prezentuje złych bohaterów, którzy charakteryzują się pewnym zachwianiem emocjonalnych, często są po prostu psychopatami.

Thriller

Sensacja/akcja – filmy sensacyjne należą do jednych z najbardziej kasowych. Wspólnym mianownikiem wszystkich z nich jest akcja, akcja i jeszcze raz akcja. Akcja najczęściej związana jest z przestępstwami, brutalnością, przemocą – słowem – notorycznym łamaniem prawa w imię…dobra. Filmy z gatunku sensacji oferują wiele bijatyk, wystrzałów, wybuchów, głośnej muzyki, wiele efektów specjalnych i bardzo popularnych aktorów, którzy nierzadko ratują produkcję przez kompletną klapą, należy bowiem zwrócić uwagę na to iż kino sensacyjne najczęściej opiera się na stosunkowo słabo nakreślonej fabule. Mówią o akcji nie sposób nie wymienić filmów z cyklu Speed, Szklana Pułapka czy popularnej Twierdzy, serii Rambo czy serii Transporter.

Fantasy – gatunek fantasy pojawia się w kinach raczej rzadko, ale jeśli już go widzimy to jest to albo totalna klapa albo naprawdę duża produkcja. Tak czy siak – film fantasy to najczęściej duży rozmach (przynajmniej w planach), który sprytnie wyreżyserowany jest dzięki zaawansowanym programom komputerowym. Gatunek fantasy w wydaniu filmowym najczęściej bazuje na powieściach znanych autorów, coraz częściej fantasy zahacza także o takie gatunki jak science-fiction. Nikomu zapewne przedstawiać nie trzeba dwóch największych obecnie przedstawicieli fantasy w kinie, jakimi jest Władca Pierścienie oraz – bazujący na powieści tego samego autora i wyreżyserowany przez tego samego człowieka – Hobbit.