Digitalizacja kultury w dobie koronawirusa

edukacja muzealna

Wirus pojawił się w naszym życiu nagle i nie pozostawił zbyt dużego pola manewru do rozwoju osobistego. Pandemia uniemożliwiła pracę wielu osobom, zmuszając ich do pozostania w domu. Podobnie stało się z instytucjami kultury, które zamknęły swoje drzwi przed odwiedzającymi. Nowoczesne technologie dają jednak możliwość zdalnego zwiedzenia wielu muzeów na świecie, a także poznania kultury z zupełnie innej strony.

Wirtualny świat jest pełny pomysłów, stąd też inicjatywa digitalizacji kultury. Mimo zagrożenia związanego z pandemią koronawirusa bez przeszkód można zwiedzać największe muzea, piękne galerie sztuki czy chociażby zabytkowe biblioteki. Wiele instytucji kultury wyszło z taką propozycją, zachęcając zarówno młode osoby, jak i dorosłych do zapoznania się z dziełami sztuki.

Digitalizacja kultury w dobie koronawirusa

Współcześnie niemal każdy posiada dostęp do Internetu. Wiele instytucji zachęca do tego, aby korzystać z dobrodziejstw kultury w bezpieczny sposób – za pomocą sieci internetowej. Tak naprawdę wystarczy wejść na oficjalną stronę podaną przez działaczy kulturalnych, a zupełnie nowy świat staje otworem. Spędzając czas w domu wcale nie musimy rezygnować z przyjemności. Dzięki digitalizacji kultury jesteśmy w stanie poznawać i zobaczyć więcej niż przed pandemią.

Aktualnie dorośli użytkownicy Internetu mają bezpośredni dostęp do spektakli teatralnych streamowanych przez teatry. Miłośnicy muzyki w dalszym ciągu mogą wysłuchać koncertu ulubionego artysty. Wielbiciele zwiedzania mają teraz możliwość odwiedzenia największych muzeów na świecie. Mimo tego, że digitalizacja nie jest darmowa i za wiele dobrodziejstw w dalszym ciągu należy zapłacić, koszt jest nieporównywalnie niższy niż możliwości, jakie daje takie poznawanie kultury.

Wirtualne zwiedzanie muzeów i galerii sztuki

Muzea, galeria sztuki oraz biblioteki jako pierwsze zostały przymusowo zamknięte dla odwiedzających podczas pierwszych kilku tygodni pandemii. Mimo tego w dalszym ciągu wiele instytucji kultury pozostało aktywnych w sieci. Dzięki wsparciu realizowanym przez Fundusze Europejskie udało się między innymi przenieść swoją działalność do świata wirtualnego. Umożliwiło to między innymi digitalizację zbiorów, zorganizowanie wirtualnych spacerów po poszczególnych wystawach, a także przygotowanie szczegółowego przewodnika online.

Spektakle teatralne w Internecie podczas pandemii

Miłośnicy teatru i opery podczas pandemii wcale nie musieli rezygnować z przyjemności bywania na spektaklach. Wiele teatrów, nie tylko polskich, prowadzi internetowe oglądanie występów w domu. Niektóre spektakle pozostały darmowe, a widzowie mają możliwość zobaczenia największych przedstawień na swoim telewizorze. Niektóre wydarzenia są jednak płatne, ale dzięki temu, że teatry streamują je, nierzadko na żywo, w Internecie, możliwość ich zobaczenia ma więcej osób.

Współcześnie okazuje się, że wcale nie trzeba pojechać do Londynu czy Nowego Jorku, aby zobaczysz najgłośniejsze spektakle i musicale na dużej scenie. Archiwalne przedstawienia można obejrzeć w Internecie.

muzeum
Jak uczą muzea? Czym jest edukacja muzealna?

Edukacja muzealna – ogromna znaczenie w edukacji dorosłych

Stwierdzenie, że wystawy muzealne mają charakter edukacyjny nie jest niczym nowym. Nie tylko same eksponaty mają edukacyjny charakter, ale wszystkie informacje zawarte na znajdujących się przy nich tabliczkach są niezwykle wartościowe. Interesująca jest także sama historia poszczególnych materiałów, wraz z całą drogą ich pozyskiwania.

Digitalizacja kultury w dobie koronawirusa umożliwiła dotarcie do materiałów, które zwyczajnie nigdy nie były dostępne dla przeciętnego zwiedzającego. Niedostępne informacje, nie dawały takiej możliwości edukacyjnej jak teraz. Aktualnie wiele osób korzysta z wirtualnego zwiedzania muzeów i galerii sztuki, do których nigdy nie miały okazji pojechać.

Dodatkowo chęć zdobycia większej wiedzy z innych zakresów stała się czymś oczywistym. Stąd też materiały i eksponaty znajdujące się w muzeach dają większe możliwości do poznania czegoś nowego lub pogłębienia zdobytej już wiedzy.

Wirtualne zwiedzenie muzeum czy galerii sztuki w ogólnym odczuciu zawsze będzie różniło się od wizyty w instytucji kultury. Na spacer w czasie rzeczywistym składa się większa liczba bodźców i możliwości edukacyjnych. Nie mniej jednak odwiedzenie muzeum w zdigitalizowanej formie to zupełnie nowe doświadczenie edukacyjne, pozwalające na dokładne zapoznanie się z interesującymi eksponatami i dziełami sztuki, natychmiast zdobywając więcej informacji o nich za pomocą domowego komputera połączonego z siecią.