Jak dbać o kobiecą przyjaźń?

Przyjaźń to wyjątkowa relacja w życiu każdego człowieka. Znalezienie serdecznego przyjaciela bywa trudne, ale warto być cierpliwym. Prawdziwa przyjaźń może trwać całe życie.

Czym jest przyjaźń i jak się rodzi?

Nie ma wzorca idealnej przyjaźni, może ona dotyczyć kobiet, mężczyzn lub być mieszana. Każdy wiek i etap w życiu wiąże się z posiadaniem jakiegoś przyjaciela. Relacja ta budowana jest na podstawie wspólnego otoczenia, wspólnych pasji, zainteresowań i przemyśleń. Czasem zdarza się, że dwie osoby całkowicie się od siebie różnią, ale znakomicie się uzupełniają i dobrze bawią się w swoim towarzystwie. Przyjaźń między kobietami w dużej mierze opiera się na emocjach. Przyjaciółki wprost mówią o tym, co czują, a czasem nawet rozumieją się bez słów.

Przyjaźń rodzi się naturalnie. Kobiety, które często ze sobą przebywają, opowiadają sobie o swoich życiach, marzeniach i planach na przyszłość. Podstawą przyjaźni jest zaufanie, szczerość i wzajemny szacunek. W tej relacji nie może zabraknąć także empatii. W końcu to przyjaciółka jest osobą, która wysłuchuje wszystkich kłopotów i wątpliwości.

Z czym musi zmagać się przyjaźń?

Przyjaźń, tak jak miłość, może mierzyć się z różnymi problemami. Początkowo trudnością w przyjaźni może być bezinteresowność. Na wczesnym etapie znajomości przyjaciółkom może się wydawać, że powinny się za coś odwdzięczać. To jednak nie potrzebne – oczywiście warto dawać coś od siebie, ale w przyjaźni nikt nie powinien liczyć, ile razy udzielił komuś pomocy.

Może być też tak, że po prostu brak humoru i ochoty na spotkanie okaże się problemem, ale przecież w każdej relacji są lepsze i gorsze dni. Często brak odpowiedniej komunikacji lub niezrozumienie powoduje spory. Zdarza się, że przyjaciółki nie potrafią się wzajemnie słuchać, każda z nich woli opowiadać o sobie – to duży błąd, nad którym powinno się pracować. Kobiety bywają zazdrosne o inne znajome, czasem też krótkie przyjaźnie rozpadają się po znalezieniu życiowych partnerów.

Prawdziwa przyjaźń to taka, która potrafi przetrwać trudne sytuacje. Chociaż warto pamiętać o tym, że ewentualne urwanie kontaktu z przyjaciółką nie oznacza, że nigdy nią nie była. Przyjaźnie mierzą się ze zmianą w sposobie myślenia czy zmianą stylu życia. Każdy z wiekiem się zmienia – przykładowo przyjaźń z czasów nastoletnich może nie przetrwać po pojawieniu się w dorosłym życiu dziecka, jeśli nie zaakceptuje się tej zmiany.

Jak podtrzymywać przyjaźń?

Współczesne tempo życia nie zawsze sprzyja dbaniu o relację z przyjaciółmi. Liczne obowiązki, praca, dom, dzieci – mogą przytłoczyć. Warto jednak wygospodarować czas dla siebie i dla swoich bliskich. Dbanie o przyjaźń jest niezwykle ważne. Systematyczne podtrzymywanie kontaktu pozwala na czucie się w swoim towarzystwie dobrze i bezpiecznie. Zdarzają się relacje, kiedy to można nie widzieć się przez długi czas, a przy spotkaniu wcale nie odczuwać tej rozłąki – to jednak wyjątkowe sytuacje.

Regularne rozmowy

W zależności od stażu przyjaźni i charakteru osób tę piękną relację można podtrzymywać na różne sposoby. Jak już zostało wspomniane wyżej, podstawą jest utrzymywanie kontaktu. Wysyłanie smsów czy rozmowy przez telefon pozwalają być na bieżąco z najważniejszymi wydarzeniami z życia.

Spędzanie razem czasu

Wspólne wyjścia na kawę czy drinka, wspólne koncerty czy wycieczki – wszystko to sprawia, że przyjaźń się wzmacnia. Mieszkanie w tej samej miejscowości ułatwia częste spotykanie się ze sobą, istnieje jednak wiele przyjaźni, które trwają mimo dzielących kilometrów. Jeśli przyjaciółki wiedzą, że są sobie oddane i mogą na siebie liczyć, to trudno o zniszczenie takiej relacji.

Drobne gesty

Przyjaciółki, zwłaszcza w wieku nastoletnim, ale nie tylko, lubią podkreślać swoją relację. Dodają wspólne zdjęcia na social media, wymieniają się ciuchami lub podarowują sobie spersonalizowane prezenty, np. bransoletki Pandora z charmsami. Możliwość wybrania zawieszki, która będzie przypominać o wspólnych wspomnieniach, jest bardzo zachęcająca. Takie bransoletki można wybrać razem podczas wspólnych zakupów albo podarować w formie niespodzianki z jakiejś wyjątkowej okazji – np. rocznicy poznania się.