Jak dobrze podejść do fotografowania uroczystości weselnych?

Robienie zdjęć na ślubie

Bardzo często szykując się do uroczystości zaślubin pojawia się problem czy warto ten dzień w jakikolwiek sposób dokumentować, czy to poprzez kamerzystę czy fotografa. A może poprosić kogoś z gości o to, by zrobił kilka zdjęć i tym sposobem, zupełnie za darmo będzie się miało pamiątkę w postaci fotografii ślubnej. No właśnie. Jak to jest z fotografią ślubną?

Czy fotografia ślubna to niejako obowiązek młodej pary?

Kosztuje to zazwyczaj majątek, a i tak pary młode zawsze z niej korzystają (lub prawie zawsze). Wydaje się, że jest tak, dlatego że nic nie odda w tak cudowny sposób magii tamtych chwil jak profesjonalna ślubna fotografia. Poza tym podpisując umowę z zawodowcem, zdjęcia robione są w tak nienarzucający sposób, że zapomina się o obecności fotografa. Jest to kluczowe, ponieważ kadry ze ślubu powinny być naturalne. Nie chodzi o to, aby młodzi martwili się tym, czy dobrze wyjdą na zdjęciach, już dość stresu przysparza im fakt konieczności wypowiedzenia zaraz przysięgi.

Dobry fotograf stara się być bardzo dyskretny. Wręcz niewidoczny.

Jak powinien zachowywać się fotograf?

Jest to ważne nie tylko ze względu na dodatkowy stres u młodych, ale także z racji nierozpraszania ich uwagi, ale także uwagi gości od całej uroczystości. Chodzi o to, aby fotograf wychwycił z kościoła najważniejsze momenty, bez wyrywania kogokolwiek z zadumy czy modlitwy. Na mszy zaślubin nie mają być fotografowane uśmiechające się do obiektywu osoby. Ma być to taki krótki reportaż z uroczystości, prezentujący głównie Parę Młodą, która właśnie przysięga sobie dozgonną miłość.

Warto w tym miejscu podkreślić, iż najlepszym komplementem dla fotografa będzie fakt, iż dla wielu osób pozostanie on niewidoczny, a z resztą gości nawiąże bardzo dobry, luźny kontakt. Dzięki temu wszyscy będą zachowywali się swobodnie. A to najlepiej wychodzi na zdjęciach!

Mimo tego, że bardzo często fotografia ślubna jest niesamowita, ma ona tyle samo przeciwników co zwolenników. Osoby opowiadające się za fotografem to te, które aktualnie szykują się do ślubu i chcą pozostawić sobie po tym przepiękną pamiątkę w postaci zachwycających zdjęć. Przeciwnikami są najczęściej natomiast osoby po ślubie, które zdają sobie sprawę z tego, że jest to dość kosztowna usługa, a po ślubie nie ma za bardzo czasu na to, by wspólnie ze współmałżonkiem usiąść i spokojnie powspominać. Ślubna fotografia

Jaki jest nadrzędny cel fotografii ślubnej?

W życiu każdego małżeństwa nadejdzie taki moment zatrzymania, gdy razem zechcieliby powspominać tamten czas, a do tego celu fotografia ślubna nie ma sobie równych. Poza tym ślub bierze się raz na całe życie. Czy jest zatem sens, aby na całej uroczystości przesadnie oszczędzać? Nie chodzi tu o wielką rozrzutność, ale naprawdę przy ogromnych ilościach pieniędzy, które i tak zostają wydane na wesele, sukienkę i tak dalej, wydatek na profesjonalne zdjęcia ślubne realizowane w Warszawie czy innej, wybranej przez Parę Młodą miejscowości, okaże się z pewnością bardzo opłacalne.

Być może posiadanie fotografa na ślubie i weselu ma tyle samo wad i zalet co jego brak. Jest tylko jeden szczegół, który niewątpliwie przemawia na korzyść posiadania profesjonalnej fotografii ślubnej. Otóż, gdy za kilka lat wnukowie będą chcieli usłyszeć historię miłosną dziadka i babci, to tylko decydując się na profesjonalistę robiącego zdjęcia, będzie się miało piękny dowód w postaci ślubnej fotografii.