Jak dobrze podejść do fotografowania uroczystości weselnych?

Bardzo często szykując się do uroczystości zaślubin pojawia się problem czy warto ten dzień w jakikolwiek sposób dokumentować, czy to poprzez kamerzystę czy fotografa. A może poprosić kogoś z gości o to, by zrobił kilka zdjęć i tym sposobem, zupełnie za darmo będzie się miało pamiątkę w postaci fotografii ślubnej. No właśnie. Jak to jest z fotografią ślubną?

Czy fotografia ślubna to niejako obowiązek młodej pary?

Kosztuje to zazwyczaj majątek, a i tak pary młode zawsze z niej korzystają (lub prawie zawsze). Wydaje się, że jest tak, dlatego że nic nie odda w tak cudowny sposób magii tamtych chwil jak profesjonalna ślubna fotografia. Poza tym podpisując umowę z zawodowcem, zdjęcia robione są w tak nienarzucający sposób, że zapomina się o obecności fotografa. Jest to kluczowe, ponieważ kadry ze ślubu powinny być naturalne. Nie chodzi o to, aby młodzi martwili się tym, czy dobrze wyjdą na zdjęciach, już dość stresu przysparza im fakt konieczności wypowiedzenia zaraz przysięgi. Dobry fotograf o tym wie, więc stara się być bardzo dyskretny. Wręcz niewidoczny.

Jak powinien zachowywać się fotograf?

Jest to ważne nie tylko ze względu na dodatkowy stres u młodych, ale także z racji nierozpraszania ich uwagi, ale także uwagi gości od całej uroczystości. Chodzi o to, aby fotograf wychwycił z kościoła najważniejsze momenty, bez wyrywania kogokolwiek z zadumy czy modlitwy. Na mszy zaślubin nie mają być fotografowane uśmiechające się do obiektywu osoby. Ma być to taki mini reportaż z uroczystości. Czy to nie cudowne, gdy po tym wspaniałym dniu, goście zapytają młodych dlaczego nie został zamówiony fotograf i jak niesamowite musi być wtedy ich zdziwienie, gdy dowiedzą się, że fotograf nie tylko był, ale i sumiennie pracował, czego efekty będzie można obejrzeć już po kilku tygodniach. Mimo tego, że bardzo często fotografia ślubna jest niesamowita, ma ona tyle samo przeciwników co zwolenników. Osoby opowiadające się za fotografem to te, które aktualnie szykują się do ślubu, przeciwnicy to natomiast osoby po ślubie, które zdają sobie sprawę z tego, że jest to bardzo kosztowna usługa, a po ślubie nie ma za bardzo czasu na to, by wspólnie ze współmałżonkiem usiąść i spokojnie powspominać. Chociaż z drugiej strony to może i lepiej, że nie ma się na to tyle czasu. Ślubna fotografia

Jaki jest nadrzędny cel fotografii ślubnej?

W życiu każdego małżeństwa nadejdzie taki moment zatrzymania, gdy razem zechcieliby powspominać tamten czas, a do tego celu fotografia ślubna nie ma sobie równych. Poza tym ślub bierze się raz na całe życie. Czy jest zatem sens, aby na całej uroczystości przesadnie oszczędzać? Nie chodzi tu o wielką rozrzutność, ale naprawdę przy ogromnych ilościach pieniędzy, które i tak zostają wydane na wesele, sukienkę i tak dalej, jeden tysiąc w tę czy w tamtą stronę nie robi różnicy. Być może posiadanie fotografa na ślubie i weselu ma tyle samo wad i zalet co jego brak. Jest tylko jeden szczegół, który niewątpliwie przemawia na korzyść posiadania profesjonalnej fotografii ślubnej. Otóż, gdy za kilka lat wnukowie będą chcieli usłyszeć historię miłosną dziadka i babci, to tylko decydując się na profesjonalistę robiącego zdjęcia, będzie się miało podkładkę w postaci ślubnej fotografii.