Moraliści. Jak Szwedzi uczą się na błędach i inne historie – recenzja książki Katarzyny Tubylewicz

Moraliści. Jak Szwedzi uczą się na błędach i inne historie

Książka Moraliści to zbiór felietonów, zapisów rozmów i wywiadów na temat życia w Szwecji. Książka jest bardzo aktualna, wiele jej fragmentów powstało w 2017 roku, jedynie kilka zostało oznaczonych jako  spisane w 2013 lub 2016 roku. Autorka książki wybrała ciekawą, patchworkową formę narracji, która pozwala na poznanie różnych punktów widzenia osób z różnych grup społecznych, wielu narodowości, religii i posiadających odmienne wykształcenie.

Rozmowy o Szwecji

Zebrane w kilku rozdziałach książki teksty pozwalają nam uzyskać częściowy, ale bardzo różnorodny obraz szwedzkiego społeczeństwa. Społeczeństwa, które nie boi się zmian i które, gdy zdecyduje się je wprowadzić, robi to całościowo, zmieniając do głębi swoje wartości i poglądy. Szwecja uchodzi w Europie za kraj o dużym współczynniku tolerancji. Czy jednak pogląd ten jest w stanie utrzymać się również obecnie, w obliczu kolejnych zmian z jakimi muszą zmagać się Szwedzi? Czy taktyka, która zakłada, że każdy człowiek jest dobry, na pewno przyniesie pozytywne skutki? Czy społeczeństwo znajdzie nowy sposób na to, aby otworzyć się na rozmowę na krępujące tematy nawet kosztem posądzenia o przeróżne fobie? Na te pytania starają się odpowiedzieć rozmówcy autorki, którzy jako osoby mieszkające w Szwecji są w stanie zobaczyć zarówno jej dobre, jak i złe strony.

Wśród rozmówców znajdują się m.in. szefowa ośrodka dla uchodźców, kobieta pracująca w ośrodku dla kobiet, polska lesbijka, która wyjechała do Szwecji w poszukiwaniu lepszych warunków życia, kobieta biskup Kościoła Szwecji czy islamski policjant. Kalejdoskop postaci i rozmów zebranych wokół wspólnego tematu – Szwecji – pozwala zobaczyć skandynawski kraj oczami zwykłych ludzi, mieszkańców szwedzkich miast.

Autorka podejmuje trudny temat imigrantów i tego, w jaki sposób zmienili oni życie w Szwecji. Co spowodowało, że Szwedzi tak chętnie przyjęli rzesze uciekinierów z innych krajów, skoro wcześniej byli niechętni wobec innych narodów? Z jakimi niebezpieczeństwami zmagają się obywatele i politycy wobec wzrastającej ilości osób wyznających Allaha?

Co będzie dalej w Szwecji?

Katarzyna Tybulewicz nie podejmuje się oceny postępowań swoich rozmówców, nie ocenia również ich stosunku do kraju w jakim zdecydowali się mieszkać. Dzięki szczerym, otwartym rozmowom pozwala nam na poznanie opinii różnych osób oraz samodzielne opowiedzenie się po jednej ze stron i ocenę aktualnej sytuacji politycznej, jaka panuje w Szwecji.

Ale tak to już jest, że w ludzkim świecie dominuje kolor szary. Wszystko miesza się ze wszystkim. Dobre z niedobrym. Uczciwe z kłamstwem. Często nie sposób dojść do tego, jak dobre intencje mogły zaowocować czymś zupełnie innym, niż planowano. Pozostaje nam uważność i zastanawianie się nad każdą sytuacją.

Pozycja niezwykle ciekawa, pisania w sposób, który sprawia, że bardzo trudno się od niej oderwać. Powieść obowiązkowa dla wszystkich fanów Szwecji, a także dla osób zainteresowanych polityką i socjologią.  Zachęcamy do czytania!

Tytuł: Moraliści. Jak Szwedzi uczą się na błędach i inne historie

Autorzy: Katarzyna Tubylewicz

Wydawnictwo Wielka Litera, 2017

Oprawa: miękka

Liczba stron: 403