Zadbaj o instrument – transport w futerale

futerał na skrzypce

Naukę gry na skrzypcach warto rozpocząć w młodym wieku. Nie jest to oczywiście jedyne rozwiązanie, można się nauczyć na każdym etapie życia. Jednakże ucząc się od dziecka możemy osiągnąć prawdziwą maestrię. Wiele osób marzy by zostać znanym na cały świat muzykiem i jest to jak najbardziej możliwe.

Oprócz chęci też instrument ma ogromne znaczenie. Zaczynać można od tańszych modeli, stopniowo przechodząc na coraz lepsze. Bardzo ważne przy tym jest odpowiednie zabezpieczenie instrumentu. Dobry futerał na skrzypce to podstawowy środek ochrony, tak by nie uległy uszkodzeniom. Dzięki temu nie będą konieczne wizyty u lutnika.

Przechowywanie instrumentów w futerale

Każdy drewniany instrument wymaga odpowiedniego przechowywania. Dobry stan drewna uzależniony jest w dużej mierze od temperatury i wilgotności powietrza. Źle przechowywane skrzypce mogą zacząć rozklejać się i pękać. W związku z tym należy unikać mocno nasłonecznionych miejsc czy okolić nagrzanego kaloryfera. Jeżeli zdarzyć się nam pozostawić niechroniony instrument w samochodzie, skutki mogą być katastrofalne. Dla skrzypiec niebezpieczne są również ujemne temperatury.

Dobry futerał pomoże nam uniknąć wielu z tych zagrożeń. Wybór jest duży, możemy wybierać spośród kilku opcji. Pierwszą z nich jest futerał piankowy, najtańszy i najbardziej popularny. Takie futerały są lekkie, posiadają solidne zamki oraz kieszenie na nuty. Charakteryzują się prostokątnym kształtem, ale występują też wersje profilowane. W niektórych modelach występują uchwyty na dwa smyczki.

Droższe warianty

Droższe, ale też wykazujące lepsze właściwości są futerały drewniane. Są zdecydowanie wytrzymalsze i lepiej chronią skrzypce przed uszkodzeniami. Niektórzy producenci dbają by ich wyroby posiadały wewnętrzną regulację rozmiaru. Ponadto wyposażone są w nylonowe okrycia, które są całkowicie wodoodporne, posiadają również zamki szyfrowe. Nierzadko są również wykończone wewnątrz miękkim aksamitem. Na zewnątrz posiadają nóżki zapobiegające otarciom.Transport intrumentów

Występują również futerały na skrzypce ze sztucznych materiałów jak na przykład ABS lub pianka Airex. Charakteryzują się dużą trwałością oraz lekkością. Świetnie sprawdzają się w podróży, chronią przed warunkami atmosferycznymi oraz uszkodzeniami. Najczęściej są drogie, lecz z pewnością zadowolą najbardziej wymagających klientów. Wykazują się wytrzymałością i ciekawym designem. Jest to zdecydowanie inwestycja na lata.

Ochrona instrumentów

Skrzypce to instrument, który daje niepowtarzalny i piękny dźwięk. By mogły służyć nam długie lata należy o nie odpowiednio zadbać. Musimy unikać ich kontaktu z niesprzyjającymi warunkami pogodowymi, wysokimi lub niskimi temperaturami. Wtedy nie będą pękać ani rozklejać się. W tym zadaniu pomoże wysokiej, jakości futerał. Zapewni ochronę przed wymienionymi powyżej czynnikami, ale też przed uszkodzeniami mechanicznymi. Dzięki temu, skrzypce nie będą wymagały drogich napraw.