Angielskie zwroty które powinieneś znać – angielskie podstawy dla każdego

Język angielski jest zdecydowanie jednym z najpopularniejszych języków na całym świecie, zarówno jako język podstawowy jak i obcy. Wykorzystywany obecnie jako główny język międzynarodowy, angielski pojawia się właściwie wszędzie – reklamy, gry i filmy, programy komputerowe, Internet. Nawet nie wyjeżdżając do kraju anglojęzycznego trudno wyobrazić sobie życie bez znajomości kilku podstawowych zwrotów. Które angielskie wyrażenia i zwroty warto znać i używać?

Na powitanie i pożegnanie – podstawowe angielskie zwroty grzecznościowe

Pierwszą z zasad kultury jest umiejętność przywitania się z człowiekiem i odpowiedniego pożegnania go. Jeśli chcesz prowadzić jakąkolwiek rozmowę, albo być zwyczajnie uprzejmym wobec obcej osoby np. w sklepie, zwykłe Hello, Good Morning na powitanie i Goodbye lub Bye na pożegnanie z pewnością ułatwią Ci sprawę.

Odwiedzając jakikolwiek sklep czy punkt w którym będziesz mieć styczność z Anglikami, z pewnością prędzej czy później usłyszysz zwrot „How are you” dopytujący o to, jak się masz. Najprostszą odpowiedzią jest tu „Good, how are you” – możemy nie chcieć opowiadać obcym jak się czujemy, ale warto upewnić ich że dobrze i zapytać o to samo. To jeden z tych zwrotów grzecznościowych, których w Polsce nie używamy raczej na co dzień w stosunku do obcych, dlatego zawsze warto zwrócić uwagę jak zachowują się osoby z kultury, z którą mamy w danym momencie styczność.

Zdania w języku angielskim, które warto opanować

Wiele osób obawia się mówienia w języku angielskim nawet po kilku tygodniach pracy z samouczkiem, a największy opór stawia tu brak podstaw do tworzenia zdań. Próbując opanować podstawy angielskiego warto przyswajać więc nie tylko proste zwroty jak wspomniane wcześniej hello, ale także dłuższe wypowiedzi, które mogą przydać się w nagłych sytuacjach. Oto kilka ciekawszych przykładów:

„My name is Tomek”, czyli mam na imię Tomek i „What’s your name”, czyli jak masz na imię to dobry sposób na przełamanie się i przy okazji rozpoczęcie rozmowy z zupełnie nową osobą. Frazę tę dobrze poćwiczyć w trakcie zajęć w szkole językowej, ale także wśród znajomych – choć prosta, może być wprowadzeniem do znacznie dłuższej konwersacji.

„Please take me to the airport”, czyli prośba o zabranie nas na lotnisko może przydać się szczególnie w obcym kraju, nawet podczas korzystania z taksówki. Słówko airport można z powodzeniem zastąpić tu przez „train station” (dworzec pociągowy) czy „bus station” (przystanek autobusowy) i dzięki nim dość łatwo poruszać się po obcym mieście. Jeśli chcesz zapytać jedynie o drogę, wspomniane słowa wstaw do frazy „How can I get to the airport?” – jak mogę dotrzeć do lotniska?

„I can’t hear you” (nie słyszę Cię), „I don’t understand” (nie rozumiem), „Please speak more slowly” (proszę, mów wolniej) i „Can you repeat” (czy możesz powtórzyć), będą użyteczne w każdej konwersacji, w której nie czujesz się pewnie, szczególnie gdy nie do końca znasz jeszcze język angielski. Z powodzeniem użyjesz ich także w krajach nieanglojęzycznych, jeśli ktoś spróbuje rozmawiać z Tobą właśnie w języku angielskim. Dodaj do tego „I don’t speak English” (nie mówię po angielsku), a może uda wam się znaleźć inny wspólny język komunikacji.

Ciekawe zwroty angielskie, które powinieneś znać

Poznanie podstaw języka angielskiego to znacznie więcej, niż znajomość kilku podstawowych fraz i zwrotów, jednak nawet takie początki świadczą już o dobrej chęci do nauki i poznawania zupełnie nowego języka. Wśród dodatkowych użytecznych wyrażeń, które możesz używać w rozmowie z osobami anglojęzycznymi, warto opanować między innymi :

  • „I’m tired”- jestem zmęczony,
  • „I don’t like it” – nie lubię tego
  • „I’ll talk to you soon” – porozmawiamy wkrótce,
  • “How long will it take?” – jak długo to zajmie?,
  • “That’s right” – zgadza się,
  • “Can I help you?” – czy mogę Ci jakoś pomóc?,
  • „What is that?” – co to jest,
  • “What time is it?” – która jest godzina?

Wszystkie wspomniane wyżej zwroty warto znać i rozpoznawać, tak by zrozumieć komunikaty przekazywane nam przez inne osoby. Angielski jest językiem stosunkowo prostym do opanowania – wystarczą chęci i odrobina pomocy, choćby w formie krótkiego kursu, a zrozumienie współczesnego świata pełnego języka angielskiego stanie się o wiele łatwiejsze.

Jeżeli nie znasz angielskiego i potrzebujesz pomocy w przetłumaczeniu tekstu na polski – skorzystaj z usług specjalistów Yellow.