Wyjazd do pracy w Niemczech – jak się przygotować?

Wiele osób, szukając pracy za granicą, często wybiera Niemcy. Szacuje się, że może tam przebywać nawet do 1 mln Polaków. Myślisz o pracy za granicą? Dowiedz się zatem, jak przygotować się na wyjazd do Niemiec, a także, jakich kosztów życia możesz się spodziewać, będąc na miejscu.

Jak przygotować na wyjazd za granicę?

Dokumenty

Przygotowania warto zacząć od zgromadzenia dokumentacji. Podstawę stanowi dowód osobisty lub paszport, przy czym upewnij się, czy w najbliższym czasie nie upływa ich data ważności. Oprócz tego zadbaj o dokumenty poświadczające Twoje kwalifikacje i doświadczenie. Mowa tutaj o dyplomach, certyfikatach, referencjach od pracodawców oraz świadectwach pracy i odpowiednio przygotowanym CV. Istotne jest również przetłumaczenie dokumentacji na język niemiecki, wraz z zawarciem klauzuli apostile.

Meldunek

Pobyt do 3 miesięcy w Niemczech nie wymaga dodatkowych formalności. Przy dłuższym czasie pobytu wymagany jest już meldunek. Wniosek o meldunek składa się w lokalnym biurze meldunkowym (Einwohnermeldeamt). Potrzebny jest w tym celu paszport, umowa wynajmu lub dzierżawy lokalu, a także formularz meldunkowy, dostępny na miejscu.

Zezwolenie na pobyt

Można je uzyskać po zdobyciu meldunku. Wniosek składa się w lokalnym urzędzie imigracyjnym (Ausländeramt), razem z ważnym dokumentem tożsamości. Zezwolenie na pobyt wydaje się tylko na określony czas i w konkretnym celu, przy czym może stanowić podstawę do ubiegania się o zezwolenie na pobyt stały.

Ubezpieczenie zdrowotne

Oprócz ubezpieczeń społecznych, jakie będą przysługiwały Ci w ramach wykonywanej pracy, zatroszcz się również o ubezpieczenie zdrowotne. Kasę ubezpieczenia zdrowotnego na terenie Niemiec możesz wybrać samodzielnie, przy czym wniosek w Twoim imieniu składa pracodawca. Oprócz ubezpieczenia zdrowotnego zadbaj również o wyrobienie karty EKUZ, która będzie potwierdzała Twoje prawo do otrzymywania części świadczeń medycznych bezpłatnie.

Dokładnie sprawdź wybraną ofertę pracy

Wybierając się do pracy za granicą, będziesz potrzebować zakwaterowania. W załatwieniu go może Ci pomóc pracodawca, masz również możliwość znaleźć je samodzielnie, przy czym pierwsza opcja jest zdecydowanie tańsza i łatwiejsza. Dopytaj jednak o zasady zakwaterowania, m.in. o to, czy pracodawca pokrywa koszty zakwaterowania jedynie w dni pracy. Poproś także o umowę w wersji polskiej i o wyjaśnienie wszelkich niejasnych zagadnień. Możesz również skonsultować umowę z prawnikiem.

Czy możliwa jest praca bez znajomości języka?

Istnieje możliwość podjęcia zatrudnienia, nie będąc orłem z języka niemieckiego – przemawia za tym choćby fakt licznej Polonii w Niemczech, co daje całkiem duże szanse na trafienie do jednej firmy razem z innymi rodakami. Znajomość języka nie jest również na ogół wymagana przy pracy fizycznej, np. przy zbiorach owoców i warzyw czy sortowaniu odzieży. 

Jeśli jednak masz wyższe aspiracje i marzy Ci się lepsza posada, znajomość języka niemieckiego jest absolutną podstawą. Dochodzi tutaj także kwestia kulturowa – naród niemiecki jest bardzo przywiązany do swojej kultury i dużo życzliwiej odniesie się do cudzoziemców znających język niemiecki lub choćby podejmujących próby rozmowy w tym języku. 

Koszty życia w Niemczech kontra zarobki

Można tutaj wymieniać przykładowe ceny produktów żywnościowych i stawki godzinowe w formie brutto i netto, lecz przy ustalaniu kosztów życia w Niemczech liczą się również kryteria indywidualne. Najważniejsze wydatki obejmują oczywiście mieszkanie (od 350 do 1200 Euro), produkty spożywcze (ok. 300 Euro), czy też samochód (ok. 350 Euro) lub komunikację miejską (ok. 40 Euro). 

Stawka minimalna w Niemczech wynosi w tym roku 9,82 Euro (brutto), przy czym oczywiście jest ona zależna od zawodu, a także od układów taryfowych, co oznacza, że wysokość zarobków zależy również od regionu, do którego wyjeżdżasz pracować. 

Zakładając, że średnie utrzymanie wyniesie od 1000 do 1500 Euro w ciągu miesiąca, przy średnich zarobkach rzędu ok. 3500 Euro brutto, możliwe jest zaoszczędzenie do połowy pensji. Oczywiście dużo zależy od tego, czy żyjesz w sposób oszczędny i szukasz możliwie niedrogich produktów i usług, czy też nie zamierzasz rezygnować z założonych przez siebie wcześniej standardów i rozrywek.

Internet mobilny w Niemczech – jak wybrać najlepszy?

Podobnie jak w Polsce, również i w Niemczech dostępni są różni dostawcy usług internetowych, tacy jak Vodafone, o2, czy też Yourfone. Dobranie odpowiednich parametrów, znalezienie najlepszego pakietu, czy też naprawianie problemów z łącznością może być szczególnie trudne, jeśli przebywasz na terenie innego kraju. Dlatego też z myślą o osobach takich jak Ty powstały miejsca takie, jak TeleBerlin, w których pomagamy dobrać najlepszą sieć, doradzamy w zakupie telefonu, a także pomagamy rozwiązać bieżące problemy dotyczące internetu mobilnego w Niemczech, a wszystko to w języku polskim.