Najlepsze pomoce sensoryczne dla rocznego dziecka

Wybór zabawek dla rocznego malucha może okazać się nie lada wyzwaniem. Jeśli zdecydujemy się, żeby zamiast zwykłej zabawki postawić na rozwój dziecka i sprawić mu specjalnie przygotowaną pomoc sensoryczną, może być nawet jeszcze trudniej. Bo jakie zdania tak właściwie ma spełniać taka zabawka?

W jaki sposób mogą pomóc zabawki sensoryczne ?

Zabawki sensoryczne to specjalny rodzaj zabawek, który na celu ma pobudzenie i rozwój zmysłów dziecka. Chodzi tutaj głównie o zmysł dotyku czy wzroku. Wspiera to rozwój procesu, który nazywamy integracją sensoryczną? Może i nazwa ta brzmi skomplikowanie ale w dużej mierze chodzi tu o właściwe odczytywanie przez nasz mózg bodźców, które dostarczają nam zmysły. Jest to więc swego rodzaju posegregowanie i skatalogowanie całego ogromu informacji, które do dziecka docierają.

Rozwój integracji sensorycznej zaczyna się jeszcze przed narodzinami i trwać może aż do 7 roku życia dziecka. Najpierw, bodźce zaczynają do niego docierać w sposób dość ograniczony. Dopiero w trakcie procesu integracji dziecko poznaje je wszystkie i uczy się właściwie na nie reagować. Popularne przysłowie mówi „kto się na gorącym sparzył, ten na zimne dmucha”. Rzeczywiście coś w tym jest… i to dosłownie. Błyskawiczne cofnięcie ręki po oparzeniu jest jedną z tych rzeczy, którą zawdzięczamy właśnie integracji sensorycznej. W żadnym wypadku nie musi, a nawet nie powinna, się ona wiązać z bólem. Celem jest przecież stworzenie małemu dziecku bezpiecznej przestrzeni, w której swobodnie będzie mogło się ono rozwijać i poznawać świat. Jest kilka prostych umiejętności, które prawidłowo rozwijające się dziecko powinno umieć wykonać nim osiągnie roczek.

Co świadczy o prawidłowym rozwoju rocznego dziecka?

Rzadko który maluch w tym wieku potrafi mówić. Powinien natomiast być w stanie wypowiadać kilka prostych słów. O jego prawidłowym rozwoju świadczy też umiejętność siadania oraz poruszania się przez raczkowanie albo pełzanie. Dobrym znakiem będą też proste gesty, jak na przykład klaskanie. Choć na chodzenie przyjdzie jeszcze czas, już  w tym wieku dzieci próbują często wstawać, przytrzymując się mebli czy też innych elementów ich otoczenia. Często próbują też one naśladować zachowania rodziców. Tym co jest niezmiernie istotne, jest natomiast zabawa za pomocą zabawek. Tym lepiej, jeśli są to zabawki sensoryczne, które dodatkowo wesprą je w rozwoju.

Kiedy są w szczególności potrzebne pomoce sensoryczne dla dzieci?

Szczególnej pomocy potrzebują na przykład dzieci cierpiące na autyzm lub zespół Aspergera. W tym wypadku zabawki sensoryczne mogą być istotnym elementem kompleksowej terapii SI. Nie tylko nie ma jednak przeciwwskazań do kupowania zabawek sensorycznych zdrowym maluchom ale może to być również bardzo dobre dla ich ogólnego rozwoju, a w szczególności prawidłowej integracji sensorycznej. Zabawki tego typu najczęściej występują w bardzo jaskrawych, wyrazistych i żywych kolorach. Zazwyczaj posiadają też zróżnicowane, wyraźnie wyczuwalne faktury. Wszystko to ma na celu dostarczenie dziecku odpowiedniej ilości bodźców wizualnych i dotykowych, które są niezbędne dla właściwej integracji sensorycznej.

Jakie pomoce sensoryczne sprawdzą się dla rocznego dziecka?

Zabawki sensoryczne na roczek najczęściej są o  mało skomplikowanej budowie. Dobrym wyborem będzie więc chociażby kolorowa grzechotka. Dobrze sprawdzi się też mata edukacyjna, którą można rozłożyć na ziemi. Pozwala ona dziecku na wykonywanie szeregu pobudzających sensorycznie aktywności. Zmysł dotyku świetnie pobudzą też wszelkiego rodzaju miękkie książeczki, z ciekawymi fakturami. Podobną rolę pełnią specjalne kostki sensoryczne. Jest to miękka zabawka, w kształcie sześcianu. Na każdej z jej ścian znajduje się inna faktura co dostarcza zmysłowi dotyku różnorodnych wrażeń. Dodatkowo, po naciśnięciu wydają one bardzo delikatny dźwięk, działając tym samym korzystnie na słuch. Ważną rolą kostek sensorycznych jest też poprawienie umiejętności chwytu. Co więcej, mogą one pełnić istotną funkcję w procesie rehabilitacji.

Kupując tego typu zabawki, możemy mieć pewność że są one właściwie dobrane do punktu w rozwoju, w jakim znajduje się roczne dziecko. Warto też pamiętać jak ważną rzeczą jest integracja sensoryczna. W końcu zmysły są dla nas niezwykle pomocne przez całe nasze życie.