Skuteczne sposoby na usunięcie gryzoni z domu

Czasami zdarza się tak, że w naszych domach czy mieszkaniach pojawiają się nieproszeni lokatorzy. W niektórych przypadkach są to pluskwy czy inne robaki, a w niektórych nawet myszy lub szczury. Każdy się zgodzi, że drugi przypadek jest znacznie gorszy, gdyż mimo że robaki wyglądają znacznie gorzej, to jednak łatwiej je usunąć i nie spowodują tylu szkód ile gryzonie. Jak więc pozbyć się z domu niechcianych lokatorów?

Powody pojawienia się myszy

Zanim przejdziemy do sposobów pozbycia się gryzoni, warto zastanowić się, dlaczego w ogóle przychodzą one do domu. Powodów może być kilka, jednak są dwa istotne, które należy mieć na względzie, zwłaszcza zimą i latem.Przede wszystkim jest to spadek temperatury. Gdy robi się zimno, myszy szukają schronienia w domach i piwnicach, czy najmniej odwiedzanych pokojach. Zdarza się też tak, że pojawiają się w sypialniach lub salonach, chowając się w szafkach i półkach. Drugim powodem może być szukanie pożywienia. Podczas suszy lub nieurodzajnego okresu plonów gryzonie nie potrafią znaleźć wystarczającej ilości jedzenia, gdyż człowiek wszystko, co posadzi na polach lub w ogródku zbiera dla siebie. Dlatego też gryzonie próbują dostać się do domowych spiżarni i myszkować w nich przez długi czas.

Jak dostają się do domu?

Gryzonie potrafią poruszać się bardzo szybko i zwinnie, dlatego bez problemu potrafią wejść do domu czy mieszkania przez lekko uchylone drzwi, dziury w ścianach lub otwarte okna. Należy bowiem pamiętać, że zarówno myszy jak i szczury potrafią wdrapywać się po ścianach i dostawać do domu nawet przez poddasze lub dziury w dachu. Ponadto bardzo często uważa się, że myszy pojawiają się raczej na obrzeżach i w wioskach. Nic bardziej mylnego. Gryzonie potrafią przedostać się nawet do dużych bloków mieszkalnych w samym centrum miasta i bardzo często w takich wypadkach nie działają one w pojedynkę. O ile w wioskach zdarza się, że do domu przedostała się jedna mysz, o tyle w miastach, jeśli jedna mysz znajdzie dogodne lokum, to po jakimś czasie dołączą do niej inne szkodniki.

Gdzie lubią przebywać myszy?

Myszy i szczury są szkodnikami, które potrafią dostosować się do każdego otoczenia i temperatury. Nie jest więc dla nich straszna, ciemna, zimna piwnica lub duszne poddasze. Gryzonie nie lubią jednak bardzo nasłonecznionych miejsc, więc z reguły będą się chowały po kątach za szafkami lub w ich wnętrzu, a w inne części mieszkania będą przechodziły nocą.

Jak rozpoznać obecność gryzoni w domu?

Człowiek potrafi przez bardzo długi czas nie zdawać sobie sprawy z tego, że w jego mieszkaniu przebywają szkodniki, bowiem nie zwraca tak często uwagi na ślady, jakie zostawiają. A należą do nich:

  • nadgryzione produkty spożywcze
  • dziury i ślady pazurów na pojemnikach
  • odchody
  • małe gniazda i norki
  • ślady nadgryzień na meblach

Najskuteczniejsze sposoby na pozbycie się gryzoni

Warto zaznaczyć, że walka ta nie zawsze jest łatwa, gdyż można powiedzieć, że gryzonie uczą się na błędach, więc jeśli jakaś pułapka nie zadziała na nie za pierwszym razem, to za następnym tym bardziej. Aby więc pozbyć się szkodników, można zastosować bardzo skuteczne metody stosowane również przez firmy usuwające szczury w Łodzi. Należą do nich m.in.:

  • rozmieszczane w szafkach i na podłodze naturalnych produktów, których zapach odstrasza (mięta, liście pomidorów, ocet, dziki rumianek, spleśniała cytryna, lawenda, wrotycz, a nawet lakier do włosów)
  • stosowanie różnego rodzaju pułapek (żywołapka, łapka z klejem, plastikowy tunel itd.)
  • montowanie odstraszaczy elektrycznych
  • rozłożenie folii aluminiowej
  • w ostateczności deratyzacja, czyli użycie trujących środków

Gryzonie są bardzo częstymi lokatorami wielu domów. Należy więc systematycznie sprawdzać spiżarnie, by nie dopuścić do ich zagnieżdżenia się na dobre. Myszy i szczury mogą narobić naprawdę wielu różnych szkód i doprowadzić do ciężkich chorób, zatem systematyczne sprzątanie i „patrol” mają na celu przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa domownikom.