Black Mirror – mroczna wizja świata?

black mirror

Serial Black Mirror stał się niejako telewizyjnym fenomenem, który podoba się zarówno fanom sci-fi, jak i przeciwnikom takiego obrazowania. Zamysł serialu jest dość niezwykły i odbiega od tego, do czego telewizja przyzwyczaiła swoich widzów – każdy odcinek to osobna, skończona historia. Odmienni bohaterowie, inne rzeczywistości i różne problemy współczesnego świata. Taki sposób budowania fabuły serialu pozwala do każdego odcinka podchodzić z „czystą kartą” i każdorazowo zastanawiać się na nowo nad innymi rzeczami.

Tematyka serialu

Wiele jest filmów poruszających tematykę negatywnego wpływu nowoczesnych technologii na nasz współczesny świat, niewiele jednak tych, które jak Black Mirror przedstawiają temat bardzo prawdopodobnie . Każdy odcinek stanowi niejako gorzki łyk prawdy o nas samych i o tym, dokąd może nad doprowadzić (nad)używanie zdobyczy technologicznych. Różne odcinki traktują temat futurystycznej wizji świata w całkiem inny sposób, dlatego zależnie od odcinka to obrazowanie się zmienia, dotykając całkiem innego elementu współczesności.

Dużą zaletą serialu jest to, że nie jesteśmy w jawny sposób bombardowani pewną wizją świata – możemy obraz interpretować w ten lub w inny sposób. Prawdopodobnie to, że autorzy serialu nie podają nam gotowych odpowiedzi, a jedynie pewne (być może przerysowane) wizje przyszłości, i fakt, że sami musimy ocenić, czy świat faktycznie zmierza w przedstawionym kierunku, czy też nie, oraz jak my na te zmiany chcemy zareagować, wpływa na to, że każdy odcinek ogląda się z tak dużym zainteresowaniem.

Międzynarodowe zainteresowanie

Do tej pory Black Mirror to łącznie 4 sezony odcinków – dwa pierwsze sezony po 3 odcinki i dwa kolejne po 6 oraz 1 odcinek specjalny po sezonie 2. Serial stworzony został przez Charliego Brookera i pierwsze odcinki emitowano w Chanel 4. W 2015 roku serial wykupiła stacja Netflix – to ona zadbała o 3. i 4. sezon serialu, jednak jego koncepcja nie zmieniła się i wciąż możemy odnaleźć w nim satyryczny obraz naszego życia. Black Mirror cieszy się ogromnym zainteresowaniem publiczności: w 2012 roku zdobył Międzynarodową Nagrodę Emmy za najlepszy miniserial, zaś 2 odcinek 4 serii wyreżyserowała Jodie Foster.