Poradniki to książki zawierające różnego rodzaju porady – jak znaleźć pracę, schudnąć, pokochać siebie, poprawić oceny. Wskazówek mówiących nam jak mamy żyć nie brakuje i dotyczą one naprawdę każdego aspektu naszego życia, wpływając tym samym nie tylko na nasz wygląd, ale również na nasze zachowania, światopogląd oraz samoocenę. Niekiedy trudno wręcz nie odnieść wrażenia, iż tego typu książki próbują przejąc nad nami kontrolę wmawiając nam na siłę słuszność pewnych racji oraz poglądów, znacznie tym samym wpływając na naszą podświadomość oraz sposób podejmowania decyzji. Nie wszyscy jednak podzielają to zdanie, bezgranicznie wierząc w prawdziwość oraz słuszność publikowanych w poradnikach treści oraz sądząc, że rzeczywiście pomagają one uczynić ich życie lepszym, prostszym oraz bardziej kolorowym. Potwierdzeniem tej tezy są księgarnie, których regały wręcz uginają się pod ciężarem wszelkiego rodzaju książek o tematyce poradnikowej. Jest ich aż tak wiele, że powstają nawet specjalne działy dla poradników, które swoją objętością pokonują nawet te z literaturą popularną oraz naukową. Okładki tego typu książek są często kolorowe, wręcz
krzykliwe, przez co dodatkowo zachęcają do sięgnięcia po nie oraz zapoznanie się z ich treścią.
Popularność poradników wyczuli również celebryci, którzy non stop prześcigają się w wydawaniu własnych książek, w których próbują zarazić zwykłych Kowalskich własną filozofią życia oraz zasypać ich wszelkiego rodzaju poradami, które nijak sprawdzają się w prawdziwym życiu.
Na szczęście ostatnio w opozycji do tych wątpliwe wartościowych treści, można zauważyć popularność nowego tworu – antyporadników, które nieśmiało zaczynają pojawiać księgarnianych półkach. Jako najbardziej znaną należy wymienić pozycję Magdaleny Kostyszyn ,,Ch…owa Pani Domu”, w które przekonuje Polki, że wcale nie muszą być idealnymi kucharkami, perfekcyjnymi sprzątaczkami oraz ogólnie doskonałymi kobietami by być szczęśliwe oraz uczy jak z humorem i dystansem podchodzić do siebie i świata. W podobnej tematyce utrzymany jest francuski bestseller o wdzięcznym tytule ,,Perfekcyjna kobieta to suka” napisany przez siostry Girard oraz reklamujący się jako poradnik przetrwania dla normalnych kobiet, czyli takich którym nie zależy na nieustannej pogoni za nienagannością oraz nieskazitelnością. Na uwagę oraz wpis do tego zacnego grona zasługuje także nasza rodzima pozycja ,,Nieperfekcyjna mama” Anny Dydzik opowiadająca o tym, że macierzyństwo to nie tylko cud, miód i orzeszki ale również szereg trudnych i nieprzyjemnych sytuacji do których nie zawsze trzeba podchodzić z uśmiechem.