Każdy, kto kiedykolwiek trzymał w ręku instrument muzyczny, zdaje sobie sprawę, że choć z pozoru wyglądają one na solidne, w rzeczywistości wymagają delikatności i ostrożności. Jedynie właściwa ochrona materiału, zabezpieczenie instrumentu przed uszkodzeniem, odpowiednie warunki jego przechowywania i świadome działania konserwacyjne mogą zapewnić instrumentom muzycznym wieloletnią trwałość i najwyższą jakość dźwięku wydobywającego się z ich wnętrza. Jedną z ważniejszych form zabezpieczenia stosowanych dla niemalże wszystkich instrumentów, są dedykowane futerały. Dlaczego warto zaopatrzyć się w porządny futerał na instrument i czym powinien się charakteryzować?
Bezpieczny transport instrumentów lutniczych
Futerał na altówkę, wiolonczelę, skrzypce, gitarę – niezależnie od rozmiaru instrumentu, jaki znajdzie się w środku czy nawet jakości wykonania samego futerału, dokupienie dedykowanego pokrowca na instrument muzyczny jest pierwszą czynnością, na jaką powinien zdecydować się każdy właściciel nowego instrumentu. Futerał to jedyny sposób, by bezpiecznie transportować nawet małe instrumenty oraz niezbędne do ich używania akcesoria – wrzucenie do zwykłej torby skrzypiec czy altówki mogłoby skończyć się całkowitym uszkodzeniem instrumentu i spowodować konieczność wymiany często niezwykle drogich elementów.
Transport instrumentów muzycznych wiąże się bezpośrednio z ich bezpiecznym przechowywaniem. O ile nie mówimy tu o zabytkowej gitarze czy skrzypcach wystawionych na stojaku jako element wystawy, instrument będący wciąż w użytku warto przechowywać w dedykowanym futerale nawet w domu, chroniąc wnętrze instrumentu przed kurzem, brudem i uszkodzeniami. Produkcja instrumentów muzycznych to sztuka, którą warto pielęgnować i której efekty warto dopieszczać przez wiele lat. Najlepsze skrzypce, altówki i gitary dożywają często sędziwego wieku i bez względu na upływający czas pozostają sprawne właśnie za sprawą dobrej konserwacji, a w to włącza się także ich przechowywanie.
Jak wybrać futerał na instrumenty muzyczne – przegląd dostępnych rozwiązań
Futerały dla instrumentów muzycznych mogą być wykonane z różnych materiałów i zależnie od wymagań instrumentu, oferować różny poziom zabezpieczenia przed zniszczeniem i uszkodzeniami. Doświadczeni, działający na rynku od wielu lat producenci futerałów do skrzypiec, altówek, wiolonczeli czy gitar, łączą często stare, sprawdzone technologie z nowymi rozwiązaniami, tworząc w efekcie niezwykle wytrzymałe, eleganckie i bezpieczne futerały.
Najczęściej spotykanym i polecanym szczególnie przez profesjonalnych muzyków wariantem futerałów skrzypcowych, gitarowych i altówkowych są futerały usztywniane, wykonane z wysokiej jakości tworzywa termoizolacyjnego. Rozwiązanie takie zabezpiecza instrument przed działaniem zmiennych temperatur i warunkami atmosferycznymi, ale jednocześnie gwarantuje znacznie wyższą niż miękkie pokrowce odporność na działania mechaniczne. Dobrze wykonane futerały utwardzane są lekkie i trwałe nawet przy bardzo intensywnym użytkowaniu i w perspektywie czasu sprawdzają się o wiele lepiej niż tanie pokrowce materiałowe, futerały z wypełnieniem styropianowym czy futerały ze sklejki.
Na co dodatkowo zwrócić uwagę?
Przeglądając oferty tanich sklepów, aukcje internetowe czy nawet giełdy staroci, nie trudno znaleźć tanie futerały na gitarę czy skrzypce. Zanim jednak zdecydujesz się na ich zakup, warto zastanowić się, czy oszczędzanie na tanim futerale do drogiego, dobrej jakości instrumentu muzycznego ma większy sens. Wątpliwa jakość wykonania, brak dostępu do oryginalnych akcesoriów do konserwacji futerału, a w przypadku modeli używanych niewidoczne gołym okiem uszkodzenia spowodowane wieloletnim użytkowaniem mogą wyrządzić Twojemu instrumentowi więcej złego, niż dobrego. A przecież to ochrona przed zniszczeniami jest ich podstawowym zadaniem.
Jeśli poruszasz się na co dzień ze swoim instrumentem w drodze do szkoły muzycznej, na koncert czy różnego rodzaju zajęcia, zaopatrzenie się w porządny futerał to jedyna szansa na uchronienie instrumentu przed zniszczeniem, warunkami atmosferycznymi czy szkodliwym dla drewna promieniowaniem UV. Stawiając na sprawdzone rozwiązania i wysoką jakość wykonania dajesz sobie pewność, że Twój instrument, bez względu na to jak mały czy duży, jest w dobrych rękach i będzie spełniał swoją rolę tak długo, jak długo będziesz o niego dbać.