Nibylandia dla trochę starszych dzieci, czyli Jakub Ćwiek i jego ,,Chłopcy”

chłopcy

Z pewnością każdy z nas jako dziecko z zamiłowaniem zaczytywał się w ,,Piotrusiu Panu”, książce o chłopcu, który nigdy nie chciał dorosnąć. Z zafascynowaniem śledziliśmy jego przygody w magicznej krainie, Nibylandii i pragnęliśmy być tacy jak on – beztroscy, weseli i skupieni tylko i wyłącznie na zabawie. Chcieliśmy, tak jak Piotruś, na zawsze pozostać dziećmi. Okazuje się jednak, że dorosłość może dopaść każdego. Nawet Zagubionych Chłopców.

Sięgając po ,,Chłopców” Jakuba Ćwieka przekonacie się jak mogłoby wyglądać życie bohaterów ,,Piotrusia Pana”, gdyby ci zdecydowali się na opuszczenie Nibylandii. To już nie są słodkie, opuszczone sieroty, lecz prawdziwy gang motocyklistów, siejący równocześnie strach i podziw. Dowodzi nimi już nie Piotruś, a Dzwoneczek, która z bajkowej wróżki zamieniła się w seksowną, pewną siebie kobietę, która dobrze wie, jak osiągnąć to, czego pragnie.

Czy jednak dorosłość oznacza również dojrzałość? Okazuje się, że niekoniecznie. Zagubieni Chłopcy wciąż nie potrafią zrobić samodzielnie zakupów, zadbaniem o własne sprawy czy odpowiednim zachowaniem w towarzystwie. Czy to jednak jest im potrzebne? Na ich gang czai się prawdziwe niebezpieczeństwo, a ono nie wymaga od nich dobrych manier i ukłonów. Wymaga woli walki i odwagi, a tego z pewnością nie można im odmówić.

piotruś pan

Jakub Ćwiek doskonale umieścił akcję Chłopców w realiach współczesnej Polski. Jest to opowieść o życiu i jego realiach i nie ma tu miejsca na żadne ozdobniki. Nasi bohaterowie z dzieciństwa dorośli razem z nami, a teraz, bez względu na wszystko, muszą znosić tego konsekwencje.

Akcja książki rozwija się dosyć dynamicznie. Nie bez znaczenia jest tutaj z pewnością fakt, że napisana została prostym językiem, jakim często posługują się między sobą ludzi młodzi. W głównej mierze do nich bowiem kierowana jest ta lektura.

,,Chłopców” można zaliczyć do literatury fantastycznej. Z pewnością spodoba się ona jednak każdemu, kto w dzieciństwie miał styczność z Piotrusiem Panem i był ciekaw jego dalszych losów. Przed rozpoczęciem czytania musicie nastawić się na sporą dawkę przekleństw, kontrowersji i wyuzdanych scen. Jeśli jesteście na nie odporni, to zachęcamy do lektury. Z pewnością nie pożałujecie!

Tytuł: Chłopcy

Autorka: Jakub Ćwiek

Wydawnictwo: Sine Qua Non

Oprawa: miękka

Liczba stron: 320