Stephen King – poznajmy mistrza grozy

Wśród współczesnych, amerykańskich pisarzy znajdziemy wiele wybitnych nazwisk – Oates, Clancy czy Gibson to nazwiska znane wszystkim miłośnikom literatury. Pomimo stosunkowo młodych tradycji związanych z literaturą w Stanach Zjednoczonych, powstało tam wiele wybitnych dzieł, które po dziś dzień zachwycają czytelników swoim kunsztem. Jednym z pisarzy posiadającym znaczny wpływ na wizerunek współczesnej literatury amerykańskiej, jest Stephen King – autor wielu znanych horrorów, thrillerów jak również opowiadań fantasy oraz dzieł obyczajowych. Twórca wielu bestsellerów zaczynał przygody z pisaniem w bardzo młodym wieku, a w szczycie swojej sławy przechodził przez wiele kryzysów oraz problemów. Zachęcamy do zapoznania się z historią tej niezwykle wybitnej osoby.

Życie Kinga

Stephen King urodził się w 1947 roku w Portland w stanie Maine. Ojciec Kinga opuścił jego rodzinę gdy ten miał 3 lata, więc pisarz był wychowywany wraz ze starszym, adoptowanym bratem wyłącznie przez matkę. Rodzina Kingów cierpiała z powodu problemów finansowych, przez co zmuszona była do częstych przeprowadzek. W młodości pisarz mieszkał w wielu miejscach Ameryki.

Jednym z pisarzy posiadającym znaczny wpływ na wizerunek współczesnej literatury amerykańskiej, jest Stephen King – autor wielu znanych horrorów, thrillerów jak również opowiadań fantasy oraz dzieł obyczajowych.

Duży wpływ na Kinga miał wypadek, którego był świadkiem. Jeden z jego przyjaciół zmarł w wyniku potrącenia przez pociąg. Sam King przyznał, że bycie świadkiem tak drastycznego widowiska wpłynęło w przyszłości na jego twórczość. Autor wielu książek zaczął przygodę z pisaniem w bardzo młodym wieku. To za sprawą mamy Kinga, która zachęcała go do pisania i zakupiła swojemu dziecku maszynę do pisania, która była dużym ułatwieniem dla młodocianego artysty.

kingW 1966 roku Stephen ukończył szkołę średnią Lisbon Falls High School. Wraz ze starszym bratem, King odpowiadał za powstawanie regionalnej gazety, która ukazywała się bardzo niskim nakładem. W 1970 roku pisarz skończył anglistykę na University of Maine, a rok później poznał oraz poślubił swoją obecną żonę – Tabithę Spruce, z którą ma trójkę dzieci. W młodym wieku King podejmował wiele różnorodnych prac, w celu spłacenia swoich studiów. Rodzina Kingów popadła w spore problemy finansowe, które zmusiły Stephena do wzmożonego pisania książek. W wywiadach pisarz przyznał się, że okres ten był dla niego bardzo trudny, przez co przez ponad 10 lat nadużywał on alkoholu.

Powieścią, która przyniosła autorowi sławę oraz duże pieniądze, jest Carrie. King kilkukrotnie zaprzestawał pracę nad tym dziełem, a finalnie zdecydował się na jego zniszczenie. Na szczęście żona Kinga przekonała go do dokończenia książki i wysłania do wydawnictwa. Prawo do pierwszego wydania zostało sprzedane za kwotę 2,5 tysiąca dolarów. Książka w szybkim czasie zyskało dużą popularność, a prawa do drugiego wydania zostały sprzedane za kwotę ponad 400 tysięcy dolarów. Bez wątpienia Stephen King jest jednym z najwybitniejszych współczesnych pisarzy.