To, co możliwe – recenzja powieści Elizabeth Strout

to co możliwe

W nowej powieści autorki Mam na imię Lucy, poznajemy dalsze losy bohaterów tej książki. Znani do tej pory jedynie z plotek Lucy z matką, zyskują głos. Dzięki wielowątkowości powieści oraz odwróceniu w niej perspektywy, czytelnik nie musi znać pierwszego tomu, aby czytać tę książkę. Chociaż z pewnością znajomość losów Lucy, pozwoli odkrywać i rozumieć bohaterkę w jeszcze lepszy sposób.

Fabuła powieści

To, co możliwe to powieść wyróżniająca się niezwykłą kompozycją. Pozornie niezwiązani ze sobą bohaterowie otrzymują głos w krótkich opowiadaniach. Każdy ma możliwość przedstawienia pewnej sytuacji z życia – czy to swojego, czy swoich bliskich – oraz opowieści o tym, w jaki sposób zmieniło to jego samego. Poznajemy więc starszą Dottie, prowadzącą mały pensjonat, jej brata Abla, który u kresu życia zaczyna rozumieć jego sens, głos zostaje oddany starszemu mężczyźnie, który po usłyszeniu diagnozy ma „ułożyć swoje życie” i robi to w dość przewrotny sposób.

Każda z postaci zarysowanych przez Elizabeth Strout jest niezwykle wyrazista, a ponadto każda jest bardzo różna od pozostałych. Mimo krótkiego czasu, jaki czytelnik dostaje na zapoznanie się z każdą z historii, ma on możliwość poznania bohaterów w sposób bardzo dokładny.

to co możliwe

Klamrą, spinającą całą opowieść, jest postać Lucy. Bohaterowie mieli na drodze swojego życia możliwość jej poznania i rozmowy z nią – każdy ma na jej temat odmienne zdanie, zmieniła ona ich w sposób mały lub większy, była dla nich ważna lub mniej ważna. Jednak jej obecność i zyskana sława skłoniły poszczególnych bohaterów Tego, co możliwe do chwili refleksji. W powieści pojawiają się także członkowie rodziny Lucy oraz ona sama – konfrontacja z rodzeństwem pozwala całej trójce na poznanie odpowiedzi na ważne pytanie.

Autorka powieści ma bardzo dużą lekkość w zarysowywaniu interesujących i nieszablonowych fabuł. Mimo krótkiej formy przedstawienia poszczególnych bohaterów, uchwyciła istotne fragmenty ich życia w taki sposób, że wydają nam się oni bliscy, jak osoby, o których czyta się w długich sagach.

Tytuł: To, co możliwe

Autorzy: Elizabeth Strout

Wydawnictwo Wielka Litera, 2017

Oprawa: twarda

Liczba stron: 288