Wszywka alkoholowa najbardziej znana jest pod nazwą Esperal. Co prawda w 2009 roku przestano produkować substancję o tej nazwie to jest ona nadal dostępna jako Disulfiram WZF. Jest to produkt przeznaczony do terapii alkoholizmu. Ma postać tabletki, którą pod skórą umieszcza chirurg.
Wszywka alkoholowa – jak działa?
Substancja czynna zawarta we wszywce, czyli disulfiram blokuje działanie enzymu, który odpowiedzialny jest za trawienie alkoholu. Oznacza to, że już kilka minut po spożyciu alkoholu o takiej osoby pojawiają się nieprzyjemne dolegliwości. Najczęściej są to:
- Bóle głowy,
- Wymioty,
- Zawroty głowy,
- Nudności,
- Silne pocenie się,
- Kołatanie serca,
- obniżenie ciśnienia krwi,
- drgawki,
- Przyspieszone bicie serca.
W bardzo skrajnych przypadkach może nawet dojść do zawału. Dolegliwości te utrzymują się najczęściej od 4 do nawet 10 godzin i mają one zniechęcić pacjenta cierpiącego na alkoholizm do sięgania po używkę. Co ważne, takie objawy mogą pojawić się nie tylko po spożyciu alkoholu w formie płynnej, ale nawet po zjedzeniu wyrobów cukierniczych, takich jak cukierki czy czekoladki z dodatkiem alkoholu.
Stosowanie wszywki alkoholowej to terapia awersyjna, czyli mająca zniechęcić do sięgania po alkohol. Sprawdza się u osób, które podjęły decyzją o tym, aby skończyć z nałogiem, ale potrzebują fizycznego wsparcia. Pojawiające się po spożyciu alkoholu nieprzyjemne dolegliwości powinny być motywacją do tego, aby po niego nie sięgać.
W jaki sposób umieszcza się wszywkę alkoholową?
Poszukując gabinetu, w którym lekarz wszyje esperal Warszawa to jedno z wielu miast, w którym można takie znaleźć. Warto postawić na sprawdzone gabinety, w których pracują doświadczeni lekarze. Chirurg podczas zabiegu umieszcza pod skórą pacjenta tabletki z czynną substancją najczęściej na łopatce lub na pośladku. Działają one przez 8 miesięcy i po tym czasie można zastosować kolejne. W każdej chwili można także ją usunąć.
Tabletki działają przez 8 miesięcy i po upływie tego czasu można założyć kolejną wszywkę, jeśli jest taka potrzeba. Cena zabiegu uzależniona jest od cennika konkretnego gabinetu, a cały zabieg nie trwa dłużej niż 30 minut.
Bardzo ważne jest to, że nie u każdego pacjenta można zastosować wszywkę. Jest to lek, dlatego musi zostać przepisany przez lekarza. Istnieje kilka przeciwwskazań, które wykluczają możliwość założenia wszywki. Do najważniejszych z nich zaliczyć można przede wszystkim:
- Uczulenie na substancję czynną,
- Problemu z układem krążenia,
- Choroby serca.
Wszywki nie stosuje się także u osób, które cierpią na zaburzenia psychiczne oraz psychozy. Lek ten może wywołać reakcję także w wyniku połączenia go z innymi lekami na bazie alkoholu. Nie należy przyjmować go również razem z lekami przeciwzakrzepowymi, gdyż może on wzmagać ich działanie. Przed zastosowaniem jakichkolwiek leków w przypadku posiadania wszywki należy skonsultować to z lekarzem, który oceni, czy jest to bezpieczne.
Skutki uboczne stosowania wszywki alkoholowej
Najczęściej pojawiające się skutki uboczne wszywki alkoholowej to przede wszystkim nudności oraz wymioty, a także ogólne rozbicie i osłabienie. Może pojawić się także zwiększona senność oraz impotencja. Pacjenci skarżą się bardzo często na stany depresyjne, a także szybkie męczenie się. Objawy te pojawiają się jednak dość rzadko, dlatego stosowanie wszywki alkoholowej ma więcej zalet niż wad. U pacjentów z wszywką może pojawić się również zaczerwienienie w miejscu, gdzie została umieszczona pod skórą wszywka.
Choroba alkoholowa to poważny problem, który dotyka wielu osób. Samodzielne poradzenie sobie z nim jest bardzo trudne, dlatego osoby, które chcą z niego wyjść szukają skutecznych sposobów na to, aby się to udało. Jednym z nich jest właśnie zastosowanie wszywki alkoholowej. Aby mogła ona zadziałać i faktycznie przyczynić się do nie spożywania alkoholu potrzebna jest jednak silna wola. Może on pełnić rolę wspomagającą, ale pacjent z choroba alkoholową musi chcieć wyjść z nałogu. Oprócz stosowania wszywki warto także zasięgnąć fachowej pomocy u specjalistów, takich jak terapeuta czy psycholog.