Najlepsze pomysły na zabawę andrzejkową

Andrzejki obchodzone były już w starożytnej Grecji. Inne źródła wskazują na ich germański rodowód, który był związany z kultem boga płodności i miłości. W Polsce były ważną uroczystością dla panien na wydaniu. Ich geneza nawiązuje również do początków kultury chrześcijańskiej i kształtowania się kalendarza liturgicznego, bowiem nazwa wieczoru wróżb nawiązuje do męczeńskiej śmierci świętego Andrzeja, patrona panien na wydaniu. Tradycje związane z tym świętem są wyrazem przekonania naszych przodków o tym, że w tym okresie na ziemię wracają duchy, które mogą odsłonić przyszłość, przede wszystkim dziewczętom, gdyż mężczyźni oraz kobiety zamężne były wykluczone z wróżenia. 

Czym są Andrzejki?

Andrzejki są wieczorem wróżb przeprowadzanych z 29 na 30 listopada. Dotyczącą one przyszłości małżeńskiej i traktowane były z niezwykłą powagą. W Polsce pierwsze wzmianki o ich przeprowadzaniu sięgają XVI wieku. Andrzejkowe tradycje okresu jesiennego związane są z przekonaniem o powrocie w tym okresie dusz na ziemię, które żyjącym przekazują wiedzę na temat ich przyszłości. Wieczorem palono wokół domów ogniska w celu odpędzenia złych duchów. 

Wróżby andrzejkowe w przeszłości

Sposobów poznania przyszłości było niezwykle dużo. Panny w nocy z 29 na 30 listopada wkładały pod poduszkę męskie spodnie po to, aby przyśnił im się w nocy przyszły mąż. Warunkiem spełnienia się tego życzenia było poszczenie każdej z panien na wydaniu przez cały dzień. Natomiast przed snem musiała każda z nich zjeść śledzia. Ucinano także gałązki wiśni i przetrzymywano w wodzie aż do Bożego Narodzenia. Jeśli zakwitły, oznaczało to szybkie zamążpójście dziewczyny na wydaniu. W trakcie wieczoru wróżb wykorzystywano symbolikę przedmiotów. Wylosowanie obrączki wróżyło małżeństwo, różańca – przeznaczenie do stanu duchownego, natomiast kwiat oznaczał staropanieństwo. Podczas wieczoru wpuszczano do domów zwierzęta, na przykład psa i ustawiano przed nim różne przysmaki. Wybranie smakołyków jednej z panien oznaczało jej rychłe zamążpójście. Niektóre z wróżb przetrwały do dzisiaj. Jest to tradycyjne lanie wosku. Kiedyś używano do tego cyny lub ołowiu, obecnie jest to tylko i wyłącznie roztopiony wosk. 

Współczesne wróżby andrzejkowe

Współcześnie do najpopularniejszych wróżb andrzejkowych należy:

  • Lanie wosku, które polega na wylaniu roztopionego materiału na zimną wodę przez otwór w kluczu, a następnie dopatrzenie się w zastygłym kształcie symboli oznaczających wróżbę dotyczącą przyszłości. W tym celu podświetla się go także światłem, aby cień rzucony na ścianę ułatwił odczytanie przepowiedni. 
  • Wróżba z butów polega na ustawieniu ich w jednym kącie pokoju i przekładaniu w taki sposób, aby ostatni pojawił się na początku rzędu. Właściciel buta, który pierwszy przekroczy prób, najszybciej wyjdzie za mąż lub się ożeni.
  • Najdłuższa skórka z jabłka, którą należy utworzyć obierając owoc. Przed przystąpieniem do wróżby trzeba przygotować takiej samej wielkości jabłka. Zadaniem uczestników zabawy jest obranie ich w taki sposób, aby uzyskać jak najdłuższą obierkę, co ma oznaczać długi staż w związku. Kolejną wróżbą jest rzucanie za siebie jabłkowych skórek. W kształtach, w jaki się one ułożą, należy dopatrywać się imienia osoby ukochanej.
  • Karteczki pod poduszką z imionami przedstawicieli płci przeciwnej wyciągnięte rano, a ukryte tam poprzedniego dnia, wskażą ukochanego. 

Andrzejki Wrocław – gdzie można spędzić?

Świętowanie od wieków imienin Andrzeja jest doskonałą okazją do zabawy, wróżenia sobie o przyszłości. Imprezy z tej okazji można organizować w domu lub ten wyjątkowy czas spędzić w restauracji, przy smacznym menu i w pięknie zaaranżowanej na tę okazję sali balowej. To idealny sposób na spędzenie ostatniej nocy listopada w magicznej atmosferze wróżb, magii i tajemnicy. Impreza andrzejkowa w wynajętej sali balowej lub bankietowej umożliwia zorganizowanie własnej, większej uroczystości, a doświadczenie jej właścicieli jest gwarancją udanej zabawy i zadowolenia uczestników. Nie bez znaczenia pozostaje uniknięcie problemów z obsługą gości, przygotowaniem dekoracji, oprawy muzycznej, a także pysznego menu podczas zabawy przy zdaniu się na specjalistów w organizacji imprez okolicznościowych. Profesjonalna obsługa jest w takiej sytuacji nieocenionym wsparciem.